ŽELITE I DALJE DRŽAVNE POTPORE ZA OČUVANJE RADNIH MJESTA? Evo koje uvjete morate ispuniti

Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL

Poslodavci koji i dalje žele dobivati državne potpore za očuvanje radnih mjesta u punom iznosu imaju rok od sedam dana za pribavljanje Covid potvrda. Uvjet je da sedmero od desetero zaposlenih u nekoj tvrtki im Covid potvrdu, odnosno dokaz da se toliko ljudi cijepilo protiv koronavirusa, preboljelo ga ili ima negativan PCR test. Potpora iznosi do 4000 kuna po osobi, piše Večernji list.

Taj će se iznos smanjivati recipročno pribavljenim Covid potvrdama odnosno što je manje potvrda, bit će manji iznos potpore.

Zahtjeve za državne potpore poslodavci predaju Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ), ali oni u same Covid potvrde pojedinaca nemaju uvide, već će podatke o njima dobivati od “nadležnih tijela”. To znači da poslodavac neće, uz zahtjev za potpore, dostavljati i podatak o broju svojih radnika s Covid potvrdama.

“HZZ nema informaciju o tome koji radnik ima Covid potvrdu. Podatak o posjedovanju EU digitalne Covid potvrde ili stečenim uvjetima za posjedovanje EU digitalne Covid potvrde nije u nadležnosti HZZ-a. Uvjete za stjecanje Covid potvrde utvrđuje HZZO”, rekli su iz HZZ-a.



Naime, na njihovim internetskim stranicama mogu se pronaći i sektori zanimanja koji su potporama i pokriveni, a pravo na njih u lipnju steklo je 110 tisuća osoba.

Potpore za srpanj stići će nakon što se svi zahtjevi predaju, zaključno do 25. kolovoza, a HZZ-u stignu podaci o cijepljenima, onima koji su preboljeli i negativnima. Ovi posljednji još uvijek su u svojevrsnoj sivoj zoni jer i dalje nije jasno na koji će se način i koliko često oni morati testirati.

Necijepljeni će se testirati svaka tri dana?

Covid potvrde za necijepljene traju tri dana, a iz Ministarstva rada najavili su kako država njihove testove neće financirati. Hoće li radnici sami morati izdvojiti 150 kuna po antigenskom testu ili će to poslodavci u njihovo ime, još uvijek nije poznato. Jasno je jedino da bi se po radniku, bude li se zaista morao testirati svaka tri dana, na mjesec trebalo izdvojiti 1500 kuna.

Potpore se za prethodni mjesec isplaćuju najkasnije do kraja tekućeg, a HZZ se obvezao da će zaprimiti i obraditi zahtjev korisnika u roku od deset dana od zaprimanja cjelokupne dokumentacije, obavijestit će korisnika o odobrenom zahtjevu i potpisati ugovor o dodjeli sredstava, kao i osigurati redovitu isplatu sredstava.

Prije same isplate provjeravat će statuse radnika za koje se isplaćuje potpora, kao i solventnost poslodavca, a i njegov pad prihoda ili primitaka na temelju PDV obrasca ili drugih zakonskih dokumenata.

Osim toga, kontrolirat će se broj radnika u razdoblju ugovorne obveze jer poslodavac mora zadržati sve radnike koji su kod njega bili u radnom odnosu prvog dana mjeseca za koji poslodavac prima potporu, piše Večernji list.

Komentari