Tisuće roditelja potpisalo peticiju kojom traže siguran povratak djece u školu; Lovrić: Učenici će sigurno moći u svoje škole

HRT

Tjedan dana uoči početka novog polugodišta, više od 2300 roditelja potpisalo je peticiju kojom traže siguran povratak svoje djece u zagrebačke škole od kojih su brojne oštećene potresima.

Dok roditelji zazivaju izradu plana evakuacije i ponovni pregled statičara, iz Grada uvjeravaju da su škole sigurne. Doznajemo da su nakon pritiska roditelja – neki od zahtjeva i ispunjeni.

Roditelji strepe za sigurnost djece

Za točno tjedan dana, ako Stožer ne odluči drugačije, djeca bi se trebala vratiti u klupe. No, jesu li škole nakon novih potresa sigurne?

“Da, naravno da nas je strah. Ne samo mene, pretpostavljam sve roditelje. Informirani smo nikako. Statičari ovu školu nakon zadnjeg potresa nisu ni pregledali tako da se osjećamo vrlo nelagodno poslati djecu u ovu staru zgradu iz 1936.”, rekla je Maja Vujasinović iz Zagreba.



Tako je u Kušlanovoj, no isti problemi muče stanovnike i na drugom kraju grada, pa prije svega traže:

“Da se svi objekti odgojno-obrazovni ponovno pregledaju i to od ovlaštenih statičara. I da se što je vrlo bitno – ti elaborati i zapisnici objave javno i budu javno dostupni”, kazala je vijećnica gradske četvrti Trešnjevka sjever Marta Kiš.

Drugi roditelji, posebice u užem centru grada, strepe za sigurnost svoje djece – na putu do i iz škole, piše Vijesti.hr. 

“Cigle padaju sa krovova. Ja osobno sam putem od dna Gundulićeve kuda moje dijete ide do škole fotografirala neke krovove gdje se vide cigle kako su zapele za oluk. Znači treba samo malo jači vjetar ili novi potres koji više nije nešto neuobičajeno da bi te cigle pale na cestu”, kazala je Irena Šekez Sestrić.

Gospođa Irena i još više od 2.000 zabrinutih roditelja potpisali su peticiju kojom od Grada traže sigurnosne koridore i tunele do škola. Tako bi i djeca, kažu, bila sigurnija.

“Pronalazim što kraći put, a da nisu kroz te trake i da mi neka cigla ne padne na glavu”, rekla je Iskra Šekez Sestrić.

Lovrić: U srijedu ćemo odlučiti kako će u ponedjeljak započeti nastava i prema kojem modelu

U gradskom uredu za obrazovanje upravo je završio sastanak predstavnika grada s roditeljima školaraca na temu povratka školaraca u klupe. Sve je pratila naša reporterka Donna Diana Prčić koja je razgovarala s gostom, pročelnikom gradskog Ureda za obrazovanje Ivicom Lovrićem o tome što su dogovorili.

”Ovih dana intenzivno imamo sastanke, što u gradskom uredu što u školama i s roditeljima i upravama škola i naravno, nastojimo početak drugog polugodišta u ovim uvjetima što je moguće kvalitetnije pripremiti. Ono što je bitno, imali smo upravo sastanak s predstavnicima osnovne škole Izidora Kršnjavoga i zaključili smo da je njihova škola, koja je obnovljena nakon potresa u ožujku nije pretrpila nikakva oštećenja, da je obnova izvršena kvalitetno i to na obostrano zadovoljstvo. Naravno razgovarali smo kako te opravdane strahove roditelja nekako ublažiti i kako što sigurnije stvoriti uvjete da djeca mogu dolaziti od doma do škole”, rekao je Lovrić.

Tunele je nemoguće raditi

”To je nešto što je nemoguće i nije primjereno i što bi izazvalo brojne druge probleme u funkcioniranju grada, a tehnički je gotovo nemoguće izvesti u kratkom vremenu, međutim, ono što gradske komunalne službe od 29. prosinca prošle godine svakodnevno rade, to je uklanjanje svih onih dijelova zgrada koje prijete ugrozom prolaznicima. Naravno, mi taj posao planiramo završiti do nedjelje 17. ožujka kada je u pitanju Gornji grad, odnosno, kada su u pitanju ti pristupni putevi prema školi i sasvim sigurno 18. ako nastava bude organizirana po modelu A, učenici će sigurno moći u svoje škole. Niti jedna škola nije sanirana kozmetički, onaj tko to govori širi laži, a moram reći da već imamo nekoliko slučajeva širenja lažnih vijesti, jednu smo imali i večeras od jednog gospodina, naravno, mi takve širitelje lažnih vijesti prijavljujemo institucijama”, rekao je Lovrić.

Odgovorno tvrdi, kaže, i da je nakon potresa u ožujku sanirano 161 objekt do početka nastavne godine i jedan do konca ove godine.

”Niti jedan nije stradao u ovom potresu koji se dogodio 29. prosinca. Statičari su obišli većinu objekata od 29. prosinca do danas, neke i po nekoliko puta, a neke ne treba ni obilaziti. Imamo pojedinih škola koje ne treba i nemaju nikakve naznake oštećenja.”, rekao je.

O uplitanju gradske politike, Lovrić smatra da je više nego žalosno da u ovim trenucima ugroze i opravdanog straha koji proživljavamo svi, a naročito kada su u pitanju naši najmlađi sugrađani koriste to u političke svrhe.

“To najviše govori o političarima koji to koriste. Naravno, oni nijednog trenutka nisu doprinijeli obnovi zagrebačkih škola od 22. ožujka do danas, ali naravno širiti lažni strah i informacije  i igrati na emocije u trenutku kada nam treba zajedništvo i mir najviše govori o onima koji to rade”, rekao je.

Plan evakuacije

Komentirao je i plan evakuacije.

”Sve škole u RH imaju inače obvezu redovitog provođenja vježbi evakuacije, mnoge su to radile i ove jeseni, a mi ćemo sugerirati zagrebačkim školama kada krene nastava po A modelu prvi dan još jednom ponove vježbe evakuacije, imaju upute kako se to izvodi i postoje planovi u svim školama i to nam je ravnateljica Izidora Kršnjavoga iznijela maloprije, da je zadnja evakuacija koju su radili, da bez epidemioloških mjera učenici napuštaju školu u roku od 4 minute,a s mjerama u roku od 11, a kad su u pitanju ugroza i potres, požar ili nešto drugo neće napuštati tako brzo nego onog trenutka kad se stvore uvjeti”.

Što se tiče održavanja škole online putem ili u školama, Lovrić odgovara da je model A najbolji za učenike i nezamjenjiva je po kvaliteti nastave u razredu,

“Međutim, mi smo i danas imali sastanak s predstavnicima HZJZ-a i s gospodinom Fuchsom, resornim ministrom. Nastavit ćemo konzultacije i sutra i prekosutra i mislim da ćemo u srijedu izaći s definitivnim stavom kako će u ponedjeljak započeti nastava, da li po modelu A, B ili C. Osobno sam pristalica A modela, naravno ako to epidemiološki uvjeti budu dopuštali”, zaključio je Lovrić.

Komentari