UŽIVO Nacionalni stožer: Imamo 730 novih slučajeva zaraze, preminulo je 17 osoba

Foto: Marko Prpic/PIXSELL

U posljednja 24 sata zabilježeno je 730 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 2926.

Među njima je 1222 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 99 pacijenata.

Preminulo je 17 osoba.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 233637 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 5088 preminulo, ukupno se oporavilo 225 623 osobe od toga 323 u posljednja 24 sata.



U samoizolaciji su trenutno 13 782 osobe. Do danas su ukupno testirane 1 206 372 osobe, od toga 7 023 u posljednja 24 sata.

Vera KatalinićJanković iznijela je najnovije podatke o koronavirusu u Hrvatskoj.

Postotak pozitivnih je 10.4%. Na respiratoru je 99 osoba, odnosno 18 novih. Imamo 17 preminulih. Prosjek godina preminulih 79, a najmlađa osoba imala je 58 osoba s brojnim komorbiditetima. Cijepljeno je 59.000 osoba.

Ravnatelj HZJZ Krunoslav Capak izjavio je kako ovaj tjedan imamo 15 posto manje novooboljelih nego u prošlom tjednu.

“Najviša incidencija je u Sisačko moslavačkoj, a najniža u Istarskoj. Sedmi smo u EU po stopi incidencije”, kazao je Capak.

Kratko se osvrnuo i na cijepljenje stanovništva.

Imali smo 15 nuspojava na Modernino cjepivo, samo su 2 ozbiljne reakcije na Pfizerovo cjepivo. Ostalo su sve blage reakcije”, rekao je Capak.

Markotić o oporavku nakon zaraze

“Puno je više bolesnika s teškim oblikom bolesti u drugom valu. Mogu dodatno biti izloženi dodatnim infekcijama što je opterećuje zdravstveni sustav. Vidmo da su to teške obostrane upale pluća. Nema dosta objašnjenja za to. Neki završavaju s trombozom ili plućnom embolijom”, pojašnjava Alemka Markotić.

“Najčešći problemi su s disanjem, psihički problemi i nesanica. Za to će trebati dugoročno praćanje i zdravstvenu skrb”, dodaje.

“Danas u Klinici za infektivne bolesti imamo bolesnika koji je mjesec i pol dana kod nas i još uvijek je pozitivan što znači da bi mogao biti zarazan za ljude oko sebe. Ima ljudi koji duže zadržavaju virus i zbog toga ga mogu dalje širiti. Ovo je opasna i neistražena bolest”, rekla je Markotić.

Ministar zdravstva Vili Beroš također se osvrnuo na epidemiološku situaciju.

“Zdravlje je na prvom mjestu i bez toga sve pada u vodu. Ne smijemo biti nestrpljivi i napraviti krivi potez. Svi svjedočimo o tome što se može dogoditi u kratkom roku. Zato bez žurenja. Moramo naglasiti nove izazove. Imamo nove sojeve i probleme s cijepljenjem, ali imamo mjere i našu odgovornost. Samo tako možemo pobijediti. Treba naglasiti da smo među liberalnijjim zemljama u svijetu i Europi”, kazao je Beroš.

Apelirao je na strpljenje.

“Mjesta za popuštanje nema, ali nema policijskog sata. Rade trgovine, kina, kazališta, muzeji. Teretane su zatvorene u preko 20 zemalja Europske unije, a kafići u 24 zemlje. Stalno balansiramo”, dodaje.

Božinović o prosvjedu na Trgu bana Jelačića

“Sve ove poruke koje ste čuli. Sve mjere su tu da zaštite zdravlje i živote ljudi. Mi godinu dana govorimo koliko je ovaj virus opasan. Pokušavamo da taj balans bude održiv. Sjećate se prije par mjeseci smo bili u situaciji i razgovarali s ugostiteljima kakve mjere da se poduzmu da bi ostali otvoreni. Preventivno smo s njima razgovarali na Ksaveru. Tada su nam brojevi počeli rasti, nažalost”, rekao je Davor Božinović.

Komentari