Ministarstvo podnijelo žalbu, Kožić i Šegota ne mogu ući u procjenu za posvajanje

Mladen Kožić i Ivo Šegota Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Iako je Upravni sud donio nepravomoćnu presudu da se istospolnim parovima dopusti pravo na procjenu za posvojitelje, Ministarstvo rada, obitelji i socijalne politike podnijelo je žalbu. 

Životnim partnerima Mladenu Kožiću i Ivi Šegoti, podsjetimo, Ministarstvo je odbilo žalbu u srpnju 2020. na odluku zagrebačkog Centra za socijalnu skrb koji ih nije htio uključiti u postupak procjene i prikladnosti za posvojenje djece. Potom su podnijeli tužbu Upravnom sudu. Zbog žalbe sada ne mogu ući u procjenu za posvajanje.

“Mi smo dobili informaciju da je Ministarstvo uistinu podnijelo žalbu uz obrazloženje da presuda nije dovoljno jasna, ali mi mislimo da nema osnove za to. U presudi se jasno navodi i Zakon o suzbijanju diskriminacije i Ustav. Ne znam kakvi pravnici tamo rade i zar im se doslovno treba nacrtati da moraju uzeti u obzir te zakone i Ustav pri donošenju nove odluke te da istospolni partneri imaju jednaka prava kao bračni drugovi, odnosno da im se mora dopustiti da uđu u procjenu za posvojitelje? No zapravo nam se čini da su oni samo pred lokalne izbore željeli malo dobiti na vremenu”, rekao je predsjednik udruge Dugine obitelji Daniel Martinović za Večernji list.

Smatra da ministarstvo bježi od političke odgovornosti te želi da sud zapravo umjesto njih na kraju donese odluku.



“Nedavna odluka Upravnog suda u Zagrebu poništila je rješenje Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku od 17. srpnja 2020. godine te je ministarstvu naloženo da riješi žalbu tužitelja najkasnije 60 dana od presude. S obzirom na to da je riječ o nepravomoćnoj presudi suda, koja navodi kako je prethodno rješenje ministarstva poništeno iz procesnih razloga, ministarstvo će iskoristiti mogućnost žalbe jer drži da presuda nije pravovaljano obrazložena”, poručili su iz Ministarstva nakon presude, ali i napomenuli da će ministarstvo u končanici postupiti kao i do sada po svakoj pravomoćnoj presudi.

Komentari