Mikulić otkrio koliko su trgovci ‘napumpali’ cijene: ‘Rekorder je maržu podigao za 594 posto’

Foto: Darko Tomas / CROPIX

Andrija Mikulić je nevjerojatnim i lošim ocijenio da neki ljudi, bez obzira na epidemiju koronavirusa i sve apele da ostanu doma, i dalje krše samoizolaciju, neki i više puta..

Državni inspektorat, naglasio je, tome je pokušao doskočiti izdavanjem prekršajnog naloga s kaznom od 8.000 kuna, a za one koji ponovno prekrše tu mjeru i rješenjem kojim se putem Fine ovrhom s računa izravno ‘skida’ 30.000 kuna.

Učini li to netko opet, na prisilan način i u suradnji s policijom i Civilnom zaštitom sanitarni inspektori vode ih u karantenu. Zasad su zabilježena dva takva slučaja.

“Ako bi se to desilo ponovno, mislim da nam ostaje još samo jedna mogućnost – da se takvim ljudima bavi jedna posebna grana medicine koja se zove psihijatrija, jer nije normalno da naši sugrađani ne žele paziti na sebe, ali ni na svoju obitelj i cijelu zajednicu”, poručio je Mikulić.



Unatoč odluci Vlade o sprječavanju negativnih učinaka podizanja cijena 27 za građanstvo neophodnih proizvoda, neki trgovci u maloprodaji i veleprodaju tu odluku nisu poštivali te su za neke proizvode dizali marže.

Konkretno, kazao je Mikulić, za sol i tjesteninu cijena se dizala za oko 13 posto, za dječju hranu i svježe meso i do 30 posto, a najviše se cijena dizala za dezinfekcijska sredstva, zaštitne maske i rukavice, rekordno i od čak 594 posto.

Javno navesti trgovce koji dižu cijene neophodnih proizvoda

Svi dućani i trgovački lanci koji su to činili, ustvrdio je, pod budnim su okom inspektora te ako će i dalje kršiti Vladinu odluku, najavio je, neće se više libiti i javno će ih navesti kako bi građani znali o kome je riječ.

Istaknuo je kako je inspektorima dao nalog da prema tim kompanijama ili dućanima idu s prekršajnim nalozima do 100.000 kuna u maloprodaji te 300.000 kuna u veleprodaji.

Osim toga, dodao je Mikulić, u maloprodaji ići će se i s rješenjem o zabrani “te agresivne poslovne prakse”, a u veleprodaji i na zatvaranje trgovina na rok od 30 dana.

Mikulić je rekao kako Državni inspektorat bilježi i 60 prijava, od kojih je 46 nadzora odrađeno, zbog nepravilnosti u odnosu poslodavaca prema radnicima. Tako 12 poslodavaca nije poštivalo odluku da najviše pet radnika mogu biti zajedno u određenom procesu, a nisu im osigurali ni dezinfekcijska sredstva i zaštitnu opremu.

“Mi tu u prvom koraku idemo s usmenim rješenjem zabrane obavljanja takvog rada, a u drugom ako ponovno to čine idemo s maksimalnim mjerama do 120.000 kuna”, istaknuo je.

Komentari