Horvat: Radnicima Orljave isplaćene obećane plaće, u tijeku razgovori s dva potencijalna partnera za preuzimanje tvrtke

Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Problem tekstilne tvrtke Orljava očito se lagano rješava. Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat u srijedu je rekao da su tri obećane plaće radnicima požeške Orljave isplaćene. Osim toga, intenzivno se razgovara s dva potencijalna strateška partnera za tu tekstilnu tvrtku.

Horvat je reagirao na izjave saborske zastupnice Katarine Peović i predsjednika Novog sindikata Maria Ivekovića te naglasio kako su problemi u Orljavi generirani od 2012. godine.

Podsjetimo, Katarina Peović i Mario Iveković upozorili su na tešku situaciju u Orljavi te istaknuli da bi Vlada za rad te tvornice, kojoj je stopostotni vlasnik, trebala dati ozbiljniju potporu.

Upozorivši da su 22. srpnja većina od preostale 172 radnice dobile otkaze ugovora o radu, Peović je na konferenciji za novinare rekla da u sadašnjoj situaciji odgovornost u potpunosti stoji na Vladi, koja je stopostotni vlasnik Orljave.



Osvrnuo se i na situaciju u toj posrnuloj tekstilnoj tvrtki u posljednja dva mjeseca. Rekao je da je velika reklamacija njemačkog Olimpa, koji je vratio narudžbu u Hrvatsku, dovela tu tvrtku u tešku situaciju.

Razgovori s đakovačkim Hemcom 

Horvat je naglasio kako Olimp više ne želi poslovni odnos s Orljavom. No, u tijeku su razgovori s poslovodstvom đakovačkog Hemca.

Kako je istaknuo ministar čelnici Hemca su zainteresirani uzeti u najam poslovne prostore Orljave i na posao vratiti 70-ak radnica Orljave, pri čemu 23 radnice temeljem postojećih ugovora već rade od srijede. Prema potrebi će se sa zavoda za zapošljavanje vraćati na posao onaj broj radnika koji će za realizaciju tih ugovora biti potreban.

Govoreći o problemima u tvrtki, Horvat je istaknuo da se mijenja filozofija odnosa prema tvrtkama koje zapadnu u teškoće i da je zbog toga i bio potreban stečajni postupak, koji je nad Orljavom i pokrenut 13. srpnja.

Kako je pojasnio, kada cijena proizvodnje proizvoda koji stavlja na tržište iznosi 100, a prodaje se po 63, ta računica i matematika nema smisla, jer na kraju godine tu razliku netko mora pokriti.

Komentari