FOTO Otišla je godina koju svi želimo zaboraviti, bez slavlja i velikih dočeka

Hrvatska je novu 2021. dočekala većinom bez slavlja i velikih zajedničkih dočeka na trgovima, ponajviše zbog epidemiološke situacije vezane uz koronavirus, ali i u solidarnosti i sućuti sa stradalnicima razornog potresa koji je u utorak pogodio šire područje Petrinje i Siska te opet zatresao Zagreb.  

No, stigla je nova prigoda da podvučemo još jednu crtu i krenemo u Novu puni radosnih i pozitivnih misli te lijepih doživljaja. Nadajmo se da će ova biti bolja od stare.

Nova godina/Marko Lukunic/PIXSELL

Evo kako su ih stavili stari narodi

Nisu se uvijek nove godine dočekivale 31. prosinca na 1. siječnja, nekoć su se slavile smjene razdoblja koje nisu posvuda bile u isto doba godine. Nagađa se da su prvi bučno obilježavali svoju Novu, koja dolazi nešto poslije naše, stari Kinezi, koji su nam ostavili u naslijeđe sve one vatromete u kojima i danas uživamo češće nego što prođe između dvije nove godine i osvijetljene lampione te vesele povorke.

Smatra se da su prvi koji su znali dobro zatulumariti za svoju Novu godinu ipak bili stari Babilonci. Oni su navodno prije 4000 godina čak 11 dana, svaki dan na drugi način, raznim obredima i slavljima slavili novu godinu, koja je njima počinjala 23. ožujka. I stari su Rimljani obilježavali smjenu godina, ali kalendar im se mijenjao sa svakim novim vladarom. Tu je nepredvidljivost ukinuo Julije Cezar, koji je 36 godine prije Krista odredio da 1. siječnja bude prvi dan nove godine.



Tek se s uvođenjem Gregorijanskog kalendara počinje širiti običaj dočekivanja nove godine koji je postajao sve prihvaćeniji kako su zemlje prihvaćale taj kalendar. I mahom su se nove godine dočekivale u biranom društvu, u kućama, na balovima, u gostionicama.

Nije bilo organiziranih okupljanja u Hrvatskoj

Okupljanja u pojedinim dijelovima središta većih gradova bilo je usprkos tome što nije bilo organiziranih dočeka, no najveći dio građana dočekao je Novu godinu u krugu obitelji.

Nvoa godina Split/Milan Sabic/PIXSELL

Policija i vatrogasci prethodno su pozvali građane da se suzdrže od pirotehnike zbog dodatnog negativnog utjecaja na psihičko zdravlje svih, no dio građana nije se mogao odreći tog načina slavlja te su se pirotehnička sredstva čula i u satima prije ponoći i u ponoćnom vatrometu.

 

 

Komentari