EVO NA KOME ĆE VLADA ŠTEDJETI Umjesto uhljebima uzeli su invalidima gotovo pola milijarde kuna

Davor Pongracic / CROPIX

Umjesto da štedi na dokazano beskorisnim županijama, općinama i plaćama uhljeba, odlukom ministra rada i mirovinskog sustava Josipa Aladrovića Hrvatska će radna mjesta spašavati novcem koji je bio namijenjen osobama s invaliditetom.

Naime, Plenkovićev ministar Aladrović prvo je u ožujku uzeo 300 milijuna kuna iz sredstava novčane naknade zbog neispunjenja obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom, a onda je prije pet dana, iz tog istog fonda uzeo još dodatnih 150 milijuna kuna. Novac je umjesto za osobe s invaliditetom preusmjeren u vladin projekt Potpora za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima koronavirusom.

Novca, naime, nema dovoljno, a umjesto rezanja birokratskog aparata, ukidanja nerentabilnih općina ili nefunkcionalnih županija, država je odlučila štedjeti na – invalidima. Iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom kažu  da ih nitko nije pitao, već je vlada samo “zagrabila” u taj fond. Udruge koje se bave osobama s invaliditetom ogorčene su zbog ovakve odluke te se otvoreno pitaju kakva je to država, odnosno vlada, koja prvo otkida najugroženijoj skupini u našem društvu?

Odakle fondu gotovo pola milijarde kuna?

Prema zakonu, svi poslodavci koji zapošljavaju najmanje 20 radnika dužni su zaposliti osobe s invaliditetom i to “u visini od 3 posto u odnosu na ukupan broj zaposlenih”. Oni koji ne ispunjavaju obvezu kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom obveznici su plaćanja novčane naknade. Naknada ide na poseban račun, a sredstva se troše na održivost i razvoj sustava profesionalne rehabilitacije te za poticaje, nagrade, projekte i programe za zapošljavanje osoba s invaliditetom.



U ožujku ove godine zakon je promijenjen pa su tako poslodavci u sektoru proizvodnje tekstila, odjeće, kože, drva i namještaja oslobođeni obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom, a svima ostalima ta naknada je smanjena za oko 10 posto. No, najbitnije je da je dodana odredba po kojoj se taj poseban novac može koristiti i za “druge namjene”. Konkretno, za vladine mjere za očuvanje radnih mjesta i pomoć gospodarstvu. Tako su prvo u ožujku uzeli 300 milijuna kuna, a sada još 150 milijuna kuna, sve skupa 450 milijuna kuna.

“U svrhu očuvanja radnih mjesta i zadržavanja radnika u zaposlenosti neutrošena sredstva novčane naknade u iznosu od 150.000.000 kuna koriste se za isplatu subvencija u okviru provedbe mjere aktivne politike zapošljavanja Potpora za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima koronavirusom (COVID-19) iz nadležnosti Hrvatskog zavoda za zapošljavanje”, stoji u odluci koja je objavljena u Narodnim novinama. Već prije s tog računa, za istu svrhu, vlada je uzela 300 milijuna kuna.

Ured pravobraniteljice: Nitko nas nije ništa pitao

Iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom kažu da su upoznati s odlukom ministra rada i mirovinskoga sustava Josipa Aladrovića kojom se de facto mijenja svrha prikupljenih sredstava novčane naknade koja su poslodavci uplaćivali zbog neispunjenja obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom.

“Moramo istaknuti kako nas nitko niti iz nadležnog Ministarstva rada i mirovinskoga sustava niti iz Ministarstva zdravstva, koje je 11. ožujka donijelo Odluku o proglašenju epidemije bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2 na koju se ova Odluka poziva, o tome nije obavijestilo”, kaže Anka Slonjšak, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom.

“Zagrabili su”

“Svjesni smo izvanrednih okolnosti u kojima živimo, međutim je li se s njima moglo i ranije omogućiti i potaknuti daljnje i veće zapošljavanje osoba s invaliditetom u svijetu rada istovremeno osiguravajući da osobe s invaliditetom s jedne strane tako mogu osigurati vlastitu egzistenciju, biti korisni članovi zajednica u kojima žive, a ne više biti usmjeravani u mjere socijalne zaštite, te s druge strane je li društvo moglo bolje i mudrije koristiti njihove preostale radne sposobnosti”, kaže Slonjšak, ističući kako se boji da će ova odluka dodatno otežati položaj osoba s invaliditetom na otvorenom tržištu rada, ali im otežati i pristup tržištu rada.

Umjesto birokracije, općina i županija prvo uzeli novac invalidima

Podsjetimo kako je predsjednik vlade Andrej Plenković (HDZ) predstavio mjere za očuvanje radnih mjesta i pomoć gospodarstvu naglasivši kako je vladi primarno “očuvanje radnih mjesta”. Vlada je u travnju odlučila povećati potpore poduzetnicima u poteškoćama za očuvanje radnih mjesta odnosno isplate plaća radnicima s 3250 kuna na 4000 kuna neto. U prvom krugu potpora za očuvanje radnih mjesta isplaćeno je 1,58 milijardi kuna, a novac je primilo 84 tisuće poslodavaca za 486,4 tisuće radnika.

S druge strane, za ovu godinu planiran je manjak državnog proračuna u iznosu od 25,3 milijarde kuna. Vlada se odlučila dodatno zaduživati, a novi rebalans proračuna podrazumijeva daleko manje prihode dok rashod od 147,3 milijarde kuna ostaje onakav kakav je bio i prije. Novca nema dovoljno, a umjesto rezanja birokracije, ukidanja nerentabilnih općina ili nefunkcionalnih županija, država je odlučila štedjeti na invalidima, pišu Index istrage.

Komentari