ZAVRŠENO GLASANJE Izglasana je 15. hrvatska Vlada na čelu s Andrejem Plenkovićem

Vlada premijera Andreja Plenkovića i njen program dobili su kasno u četvrtak povjerenje Hrvatskog sabora, premijer je pritom poručio kako će nastojati opravdati dobiveno povjerenje koje doživljava “kao obvezu i šansu” i za Vladu, i za sve hrvatske građane.

Nakon cjelodnevne, maratonske rasprave za drugu Plenkovićevu Vladu glasovalo je 76 zastupnika od ukupno 151, protiv je bilo 59, suzdržanih nije bilo

Premijer je na kraju rasprave zahvalio zastupnicima koji su dali potporu programu i ljudima koje je predstavio, ali i onima koji su izrazili kritike i neslaganje.

Oformili smo parlamentarnu većinu s partnerima s kojima ćemo, siguran sam, provesti program oko kojeg smo se suglasili, kazao je i istaknuo da je dovoljno 76 ‘ruku’, koliko ima saborska većina, ako postoji konstruktivnost i želja za radom za Hrvatsku.



 “Cilj pred nama je raditi na političkom programu koji, po nama, pogađa sve bitno za Hrvatsku u iduće četiri godine”, poručio je te naglasio kako u tome Hrvatska ima dodatnu polugu za koju se izborila, 22 milijarde eura. Napravili smo iskorak koji nam daje veći manevarski prostor u situaciji bez presedana, imamo alate koje ćemo iskoristiti, imamo više iskustva nego prije četiri godine, imamo uigrane ljude, rekao je zastupnicima.

Najavio je kako će Vlada raditi slijedeće četiri godine.

“Nastojat ćemo dati sve od sebe, znanjem, stručnošću, elanom, entuzijazmom, imamo motiv, motiv rada za opće dobro, za Hrvatsku, motiv da se odužimo onima koji su za Hrvatsku dali sve, hrvatskim braniteljima, i za njih ćemo raditi u godinama pred nama”, želja nam je da Hrvatska za četiri godine izgleda bolje nego danas”, poručio je Plenković i dobio pljesak.

Najavio je i kako će Vlada nastojati biti otvorenija prema prijedlozima oporbe.

Pet Vladinih prioriteta

Četverogodišnji Program nove Vlade temelji se na pet prioriteta:  socijalnoj sigurnosti, perspektivnoj budućnosti, ekonomskoj suverenosti, osnaženoj državnosti i globalnoj prepoznatljivosti.

U novom mandatu, Plenkovićeva Vlada najavljuje stvaranje uvjeta za 100 tisuća novih radnih mjesta, u što će se uložiti 10 milijardi kuna, povećati prosječnu i minimalnu plaću, uvesti dodatna porezna rasterećenja.

“Cilj nam je do kraja mandata daljnjim poreznim rasterećenjima i mjerama za oporavak gospodarstva podići prosječnu neto plaću na 7600 kuna, a minimalnu neto plaću na najmanje 4250 kuna”, istaknuo je u Saboru premijer Plenković.

Najavljuje ulaganje tri milijarde kuna u modernizaciju zdravstvenog sustava, povećanje mirovine za najmanje 10 posto, smanjenje stope PDV-a za svu hranu s 25 na 13 posto, smanjenje poreza na dohodak i dobit.

Najavljuje i bespovratne potpore od 130.000 kuna svakoj mladoj osobi s poslovnom idejom, ulaganja u modernizaciju obrazovnog sustava itd.

Vladin će prioritet biti i da 22 milijarde eura osiguranih iz novog Višegodišnjeg financijskog okvira i europskog programa za oporavak Europa za nove generacije u potpunosti iskoristi kako bi osigurala brz oporavak gospodarstva i ulaganje u prioritetna područja.

Nova Vlada s manje ministarstava

Nova Vlada ima 16, umjesto dosadašnjih 20 ministarstava te četiri potpredsjednika: dosadašnje Davora Božinovića i Zdravka Marića te nove Tomu Medveda i Borisa Milošević (SDSS). Medved ostaje ministar hrvatskih branitelja, Božinović unutarnjih poslova, a Marić financija.

Gordan Grlić Radman ostaje ministar vanjskih poslova, Vili Beroš  zdravstva, Oleg Butković mora i prometa, Marija Vučković ministrica poljoprivrede.

Novi ministar obrane je Mario Banožić, uprave i pravosuđa Ivan Malenica, rada i mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović.

Ministar gospodarstva i održivoga razvoja je Tomislav Ćorić, graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine Darko Horvat.

Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU-a je Nataša Tramišak, znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, turizma i sporta Nikolina Brnjac, a kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.

Nakon što su dobili povjerenje Sabora, predsjednik i članovi Vlade svečano su  prisegnuli da će svoje dužnosti obnašati savjesno i časno, poštivati Ustav, zakone i pravni poredak, te se zalagati za svekoliki napredak Republike Hrvatske.«

Ivan Malenica, zaražen je  koronavirusom i večeras nije bio u Saboru, a svoju će ministarsku prisegu dati kasnije.

Prvu sjednicu nova će Vlada održati već u petak i sa nje će Saboru poslati prijedlog zakona o obnovi Zagreba i njegove okolice od posljedica potresa 22. ožujka.

Od stjecanja neovisnosti prije 30 godina, Hrvatska je imala petnaest vlada i 12 premijera: Stipu Mesića, Josipa Manolića, Franju Gregurića, Hrvoja Šarinića, Nikicu Valentića, Zlatka Matešu, Ivicu Račana, Ivu Sanadera, Jadranku Kosor, Zorana Milanovića, Tihomira Oreškovića i Andreja Plenkovića.

Rasprava u Saboru

Sandra Benčić iz platforme Možemo ustvrdila da je tek dva dana u Saboru ali ju je već sram. Kritizirajući vladin program i najavu da će se do kraja mandata minimalne plaće povećati na 4250 kuna Benčić je usporedila plaće zastupnika i saborskih zaposlenika.

“Što možemo očekivati od svih vas koji sjedite ovdje već godinama i koji žmirite na činjenicu da vam se svaki dan u saborskoj kantini i u saborskom restoranu kuha hrana, nose kave i sokovi, nose vam ih ljudi koji su plaćeni 3500 kuna, vama koji imate plaće iznad 16 000. Ja sam ovdje dva dana i već me je sram”, ustvrdila je Benčić.

Ističe, minimalnu plaću treba definirati kao 60 posto medijalne plaće čime bi se već sada digla na iznad 4300 kuna.

Na plaće se osvrnuo i SDP-ov Peđa Grbin istaknuvši da predloženo smanjenje porezne stope poreza na dohodak ide najviše u korist bogatih. “Mi koji ovdje sjedimo i drugi koji zarađuju 20 ili više tisuća kuna dobit će 11, 12 ili više posto, predsjednik vlade dobit će veću plaću od 3000 kuna, a radnik tek 50 kuna”, kazao je.

“Vi ste odabrali počivati na bogatima, pomagati bogatima, a siromašnima figa”, dodao je Grbin.

U pojedinačnoj raspravi zastupnici su se dotaknuli i tema zaštite okoliša, poreza, ravnopravnosti spolova, obrazovanja, siromaštva, propalih tvornica.

Rada Borić (Možemo) tako je ustvrdila da se ovoj Vladi ne treba vjerovati, ponajprije ne trebaju joj vjerovati žene jer u vladinom programu tek jedan dio i jedna rečenica govore o ravnopravnosti spolova. Njezin kolega Damir Bakić kazao je da se Vladi ne može vjerovati ni po pitanju obrazovanja.

Katarina Peović (Radnička fronta) govorila je o zaštiti radnika kojima prijete otkazi, a Vili Matula je pozvao da se kultura stavi na mjesto koje zaslužuje.

Europskih tema dotaknuo se Nino Raspudić (Most) kazavši da u programu Vlade nismo čuli ni jedne riječi o stanju u EU te da o temama kao što su euro i Schengen treba otvoreno razgovarati.

Marijana Puljak (Pametno) pozvala je na transparentnost na svim razinama, od lokalne do nacionalne, a Marin Miletić (Most) na hitno zatvaranje odlagališta otpada Marišćina.

Mirela Ahmetović (SDP) kazala je kako bi ju bilo sram sjediti kog bivšeg ministra Marka Pavića koji je potrošio preko sedam tisuća kuna kako bi ‘dao osobni pečat’ poklonima za svoje europske kolege. Zbog ove replike zaradila je pljesak pojedinih zastupnika.

Miroslav Škoro iz Domovinskog pokreta u završnoj je riječi poručio da oni neće glasati za povjerenje novoj Vladi. Kazao je ironično da mu je drago da je HDZ našao svjetonazorski slične partnere za sastav Vlade.

Hrvoje Zekanović kazao je kako se HDZ-ovci pozivaju na ‘ni suverenizam’, a da tu od suverenizma nema niti ‘S’. Kazao je da priželjkuje skori pad ‘ove srpsko-hrvatske’ trgovačke koalicije.

Rajko Ostojić u ime Kluba zastupnika SDP-a kazao je kako neće podržati Vladu no da su spremni podržati neke dobre zakonske prijedloge, a nada se da će vladajući podržati i neke njihove prijedloge.

Miro Bulj u ime Mosta kazao je da se nada da će zabraniti GMO. ‘Samo moja Dalmacija može hraniti 12 milijuna ljudi.

Tomislav Tomašević u ime kluba zastupnika zeleno-lijevog bloka kazao je da će oni glasati protiv Vlade. Poručio je da je Vlada reciklirana. Neke stvari su progresivne u programu i treba ih pohvaliti ako budu provedene. Većina toga je, kaže, reciklirana, prenosi tportal.

Marijana Puljak u ime Kluba zastupnica Pametno, Glasa i Stranke s imenom i prezimenom kazala je kako neće podržati Vladu.

U ime Kluba zastupnika HDZ-a, Branko Bačić je kazao je oporbi da su im ‘puna usta žetončića’. ‘Prvi se žetončić u ovoj sabornici već dogodio. On nije veliki ulov ali je Marijani Pulja i Daliji Orešković u četiri godine 150 tisuća kuna jer je Anka Mrak Taritaš ušla u njihov klub, a ne u klub Restart koalicije.

Dalija Orešković javila se bez da je dobila riječ i kazala da je Hrebak bio na njihovol listi, a nije u klubu HDZ-a. Zaradila je zbog toga opomenu.

Prozvana Anka Mrak Taritaš kazala je da je Bačić povrijedio članak Poslovnika 238. ‘Moja volja je bila u koji ću klub ići. Gospodin Bačić, promašili ste ceo futbal’, kazala je.

Karolina Vidović Krišto stala je u obranu Dalije Orešković i kazala da je Jandroković vikao na nju. Opet ju je opomenuo da stavi masku.

Komentari