Plenković na sjednici Vlade: Nove mjere vrijedit će od subote do 21. prosinca

Foto: Goran Mehkek / CROPIX

Premijer Andrej Plenković poručio je u četvrtak da će nove mjere, koje će Vlada predstaviti danas u 14 sati, na snazi biti od subote, 28. studenog, do ponedjeljka, 21. prosinca, istaknuvši da se njima nastoji do Božića napraviti napor za učinkovitiju borbu protiv koronavirusa.

“Sada, pogotovo s današnjim brojevima gdje smo prvi puta s preko 4000 zaraženih, moramo poduzeti dodatne mjere”, rekao je Plenković u uvodnom govoru na sjednici Vlade najavivši da će novi paket mjera biti predstavljen u 14 sati.

“Važno je imati na umu da mjere imaju konkretnu epidemiološku podlogu. Uz to, nastojat ćemo dodatnim testiranjima što bolje utvrditi trendove zaraze, nastojati održati funkcioniranje zdravstvenog sustava i pripremiti se za distribuciju cjepiva, kada ono dođe u Hrvatsku i kada bude dobilo potrebna odobrenja”, naglasio je Plenković.

Istaknuo je da svi ministri iz ekonomskih resora rade na preciziranju ekonomskih protumjera za očuvanje radnih mjesta prema onim sektorima čija je aktivnost limitirana protuepidemijskim mjerama.



“Mjere koje bi stupile u subotu, trajale bi do 21. prosinca. Nastojimo sada uoči Božića napraviti napor koji će nam omogućiti učinkovitiju borbu protiv koronavirusa”, kazao je Plenković.

Premijer se osvrnuo i na jučerašnju raspravu u Hrvatskom saboru o oporbenoj inicijativi za opozivom ministra gospodarstva i održivog razvoja Tomislava Ćorića. U raspravi je poslana jasna i čvrsta potpora ministru te su otklonjene sve zamjerke “udružene krajnje lijeve i desne opozicije”, rekao je.

Dulibić: Na bolničkom liječenju 2171 osoba, 252 na respiratoru

Nakon danas zabilježenih 4009 novih slučajeva zaraze koronavirusom u samoizolaciji je 50.165 osoba, a na bolničkom liječenju 2171 osoba, među kojima su 252 na respiratoru, izvijestio je u četvrtak na sjednici Vlade državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Tomislav Dulibić.

U proteklih tjedan dana u bolnice je primljeno 1915 pacijenata sa covidom-19, a otpušteno ih je 1359.

Među zdravstvenim djelatnicima je 1466 aktivnih slučajeva zaraze, dok ih je 1135 u samoizolaciji.

“Ministarstvo zdravstva promptno reagira na zahtjeve bolnica i kontinuirano vodi računa o dostatnosti bolničkih kapaciteta, opreme i zdravstvenih djelatnika, zasad smo po pitanju kapaciteta u stabilnoj situaciji. Najveći izazovi su na sjeveru zemlje, no uspješno pronalazimo rješenja i za njih”, rekao je Dulibić.

Ministarstvo zdravstva zatražilo je od HZZO-a ustupanje raspoloživih koncentratora kisika na privremeno korištenje bolnicama, ovisno o potrebama pacijenata.

U Međimurskoj županiji mobiliziran je hotel Park u Čakovcu kao tercijarni centar za prijem bolesnika s koronavirusom te je u tijeku donošenje odluka o rasporedima zdravstvenih radnika.

HZJZ je pokrenuo sa zagrebačkim Medicinskim fakultetom pozivni centar u kojemu studenti medicine volonteri pomažu u praćenju kontakata pod nadzorom epidemiologa, gdje dnevno volontira 40 studenata.

Pozivni centar zasad pokriva potrebe pet županija i zavoda za javno zdravstvo, to su Krapinsko-zagorska, Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Sisačko-moslavačka i Zagrebačka županija.

Dulibić je ponovno pozvao građane na dosljedno pridržavanje mjera jer je to jedini način da se zaštiti vlastito zdravlje, a time i zdravstveni sustav.

Cilj mjera je da se građane potakne na manje kontakata i druženja

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je u četvrtak na sjednici Vlade da je cilj uvođenja novih mjera da se građane dodatno potakne na što manje kontakata i druženja kako bi se smanjio broj zaraza koronavirusom, ali i pritisak na zdravstvo.

Božinović je izvijestio da je u proteklih tjedan dana Stožer civilne zaštite donio dvije odluke na nacionalnoj razini i osam na razini županija. Županije s lošijom epidemiološkom slikom predlagale su oštrije epidemiološke mjere koje se odnose na njihovo područje ili na područje pojedinih gradova i općina.

“O tome smo razgovarali jučer na novom sastanku sa svim hrvatskim županima gdje smo razmijenili mišljenja, ali i predstavili smjer kojim se ide kad su u pitanju nove mjere. Cilj je da se građane dodatno potakne na što manje kontakata, pogotovo druženja kako bi se smanjio broj zaraza, a time i pritisaka na bolnički sustav”, izvijestio je Božinović.

Što se tiče nadzora provedbe mjera, inspektori Državnog inspektorata, civilne zaštite i policijski službenici obavili su 2801 nadzor i izdali 19 prekršajnih prijava zbog kršenja epidemioloških mjera te četiri kaznene protiv osoba koje su svojim ponašanjem pridonijele širenju i prenošenju zaraze.

Što se tiče opreme, ona se redovito izdaje lokalnim stožerima i medicinskim ustanovama. U ovom trenutku je 12,1 milijun različitih artikala zaštitne opreme na skladištima civilne zaštite i ona se redovito zanavlja.

Komentari