Na otočiću na kojem je zabranjena gradnja niknula je kućica. Među vlasnicima zemljišta muž je bogate saborske zastupnice

Foto: Goran Mehkek / CROPIX

Branka Juričev Martinčev, HDZ-ova zastupnica u upravo raspuštenom Hrvatskom saboru bila je jedna od najbogatijih, kako su je nakon što su zastupnici objavili imovinske kartice, obilježili mediji. Samo nekretnine u njenom vlasništvu i vlasništvu supruga, u imovinskoj kartici procijenila je na 10,6 milijuna kuna. Bivša gradonačelnica Vodica u medije je dospjela i kad se u Saboru pojavila s torbom Louis Vuitton, vrijednom oko 10 tisuća kuna, a u imovinsku karticu prijavila je i Rolex, vrijedan 50.000 kuna, suprugov dar, piše Telegram.

Među brojnim nekretninama u vlasništvu njene obitelji nalazi se i tisuću četvornih metara šume na otoku Zmajan nedaleko Vodica, čiju je vrijednost ta političarka procijenila na 80.000 kuna. Međutim, na toj katastarskoj čestici koja se vodi u Zemljišnoknjižnom odjelu Općinskog suda u Šibeniku, nalazi se i moderna vikendica s bazenom, teško vidljiva s obale, skrivena među otočnim raslinjem.

Inače, otok Zmajan je nenastanjen, ondje nije dopuštena bilo kakva gradnja, osim vlasnicima OPG-ova koji imaju više od 30.000 m² zemljišta i bave se poljoprivredom ili stočarstvom i to isključivo za gospodarske objekte. Vlasnik spomenute šume, navedeno je imovinskoj kartici HDZ-ove zastupnice, njen je suprug, no tek u jednoj osamnaestini.

Ta čestica ukupne površine 18.166 m², ima četiri vlasnika (tri fizičke i jednu pravnu osobu), među kojima je suprug saborske zastupnice. Čestica nije razdijeljena, pa se iz zemljišnih knjiga ne može vidjeti na čijem je dijelu ona bespravno izgrađena kuća s bazenom.



Za kuću saznala tek kada je onamo dolazila na kupanje

U razgovoru za Telegram Branka Juričev Martinčev tvrdi kako kuća ne pripada njenoj obitelji niti se nalazi na dijelu čestice koji pripada njenom suprugu. Kaže kako su geodeti obavili mjerenja i kako će to biti vidljivo i u gruntovnici, kada dio čestice dobije svoj posebni katastarski broj. Dodaje da zna za postojanje te kuće, da ju je vidjela kada je onamo dolazila na kupanje, a na upit novinara je li prijavila očito bespravnu gradnju, odgovorila je:

“Što se tiče građevine i rada nadležnih službi, mogu reći da sam nakon saznanja tražila i dobila informaciju kako nadležne službe već vode postupak, od ranije”.

S obzirom na to da otok Zmajan administrativno pripada u granice Grada Vodice, a da je prije stupanja na zastupničku dužnost Branka Juričev Martinčev ondje bila gradonačelnica u dva mandata, novinari Telegrama uputili su upit gradu. Odgovorio je gradski pročelnik Marko Lugović koji na neki način, piše Telegram, demantira ono što im je izjavila bivša gradonačelnica Vodica i zastupnica IX., raspuštenog saziva Hrvatskog sabora.

Lugović u odgovoru na Telegramov upit kaže kako su “u arhivi Grada Vodica pronašli zahtjev vezano za trgovačko društvo Casada Adriatic d.o.o., a koji se odnosio na potvrdu o namjeni katastarske čestice 2900 k. o. Prvić i to je jedini kontakt za koji znamo da smo imali s navedenim društvom”. Iz dostavljenog dokumenta vidi se da je spomenuta tvrtka 21. srpnja 2014. – dakle, prije gotovo šest godina – Gradu Vodice, u vrijeme dok je gradonačelnica bila Juričev Martinčev, podnijela zahtjev za izdavanje potvrde o namjeni čestice.

Grad Vodive ne zna za kuću

Tražili su odgovor je li čestica 2900 (čiji je dio u posjedu supruga HDZ-ove zastupnice) unutar ili izvan građevinskog područja prema planu prostornog uređenje Grada Vodica”. Odgovoreno je vrlo jasno: ta se čestica ”nalazi izvan građevinskog područja naselja Grada Vodica”.

S obzirom da su novinari u Grad Vodice poslali i fotografije sporne kuće i bazena, iz odgovora se čini, da je njima to bio prvi glas da se u susjedstvu, na otočiću gdje je zabranjena gradnja, nalazi i prostrana kuća s bazenom i uređenim prilazom.

”Kako se ovdje radi, koliko vidimo, o klasičnoj gradnji koja nije u našoj nadležnosti, jedino što mi možemo napraviti jest izaći na teren, napraviti zapisnik, foto zapis i proslijediti nadležnom tijelu, a koju proceduru smo već i pokrenuli temeljem dostavljenog nam maila i fotografija s vaše strane”, stoji u odgovoru pročelnika Lugovića.

Neobično je, dakle, da zastupnica Juričev Martinčev tvrdi da je ”nakon saznanja tražila i dobila informaciju kako nadležne službe već vode postupak”, a iz grada u kojem je bila gradonačelnica, tek nakon Telegramove dojave o bespravnoj gradnji na jadranskom otočiću, u uvali Zaražanj, pokreću proceduru, izlaze na teren, prave zapisnik i foto-elaborat.

Inspekcijski postupak prekinut je u siječnju 2019.

Nadalje, upit je poslan Državnom inspektoratu:

”Nakon provedenog inspekcijskog očevida 19. rujna 2016. doneseno je rješenje o uklanjanju armirano-betonske temeljne ploče, izvedene na k.č.br. 2900, k.o. Prvić, izvan građevinskog područja”, stoji u odgovoru iz kojeg je vidljivo da je gradnja kuće s bazenom već tada započela. No, kažu u Državnom inspektoratu, na njihovo je rješenje uložena tužba, koja je odbijena.

Međutim, navode dalje u odgovoru na Telegramom upit, ”investitor je 28. lipnja 2018. godine zatražio od Upravnog odjela za prostorno uređenje i gradnju Šibensko-kninske županije izdavanje rješenja o izvedenom stanju za nezakonito izgrađenu zgradu. Na zahtjev stranke od 7. siječnja 2019. godine građevinski inspektor je prekinuo inspekcijski postupak do donošenja pravomoćnog rješenja”.

Pokušaj legalizacije već izgrađene zgrade

Nadalje, novinari su se obratili Upravnom odjelu za prostorno uređenje i gradnju Šibensko-kninske županije, kako bi saznali kada se to pravomoćno rješenje može očekivati.

Oni potvrđuju kako je njihovom Upravnom odjelu podnesen zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju za zgradu čija građevinska bruto površina nije veća od 100 m² stambene namjene, u uvali Zaražanj, na otoku Zmajanu, te da je podnositelj zahtjeva tvrtka Orut iz Tribunja.

”Uz zahtjev nije podnesen niti jedan zakonom propisani dokument potreban za odlučivanje. Priložena je samo punomoć odvjetniku, radi zastupanja u postupku tzv. legalizacije predmetne zgrade. S obzirom da je zahtjev podnesen u novom roku, nije uzet u rješavanje, do danas, zbog drugih predmeta, zaprimljenih 2013. godine, koji imaju prednost u rješavanju”.

Najveći dio čestice u vlasništvu je njemačke tvrtke

Za mjesec dana bit će, dakle, pune dvije godine kako predmet stoji u ladici, odnosno skoro četiri godine otkako je primijećeno da je na otočiću Zmajanu započela ilegalna gradnja kuće s bazenom, na kojem je zabranjena svaka gradnja.

Do kraja svibnja ove godine, kažu u Upravnom odjelu za prostorno uređenje i gradnju Šibensko-kninske županije, uzet će predmet u rješavanje, tako što će pozvati opunomoćenika investitora da dostavi potrebnu dokumentaciju, a ne bude li to učinio, njegov zahtjev bit će odbijen.

Telegram je razgovarao s Ivanom Ninićem članom uprave tvrtke Orut koja se spominje kao investitor s obzirom da je u zemljišnim knjigama kao vlasnik najvećeg dijela čestice na kojoj je bespravno sagrađena kuća a bazenom spominje tvrtka Casada Adriatic. Ta tvrtka, kao i tvrtka Orut, u stopostotnom je vlasništvu njemačke firme Casada Group iz Paderborna, koja se pak, među ostalim, bavi proizvodnjom fotelja za masažu, a u novije vrijeme i zaštitnih maski.

Ninić je za Telegram rekao kako se kuća na Zmajanu trenutno vodi kao gospodarski objekt, ali da će, čim prestane opasnost od pandemije, služiti u turističke svrhe: bit će dakle ponuđena u najam.

Komentari