NOGOMET PROTIV KORONAVIRUSA Englezi “spasili” Boxing day, devet golova u Manchesteru

Usprkos porastu broja zaraženih koronavirusom i brojnim odgodama utakmica, Englezi su ipak uspjeli “spasiti Boxing day”.

Dok veći dio nogometnog svijeta miruje, za premierligaše nema odmora. Od 26. prosinca do 3. siječnja na rasporedu su čak tri kola.

Već tradicionalno se igra i na Štefanje ili, kako ga Englezi zovu, “Boxing Day”. Ovoga puta na rasporedu je šest susreta, dok su tri utakmice ovog 19. kola odgođene.

Boxing Dayom dominiraju nogomet, konjske utrke, kriket i mnogi drugi sportovi u Ujedinjenom Kraljevstvu i drugim zemljama Commonwealtha. Međutim, Boxing Day je sinonim za nogomet.

Prva utakmica za Boxing Day bila je između Sheffield FC-a, najstarije nogometne momčadi na svijetu, i Hallam FC-a, njihovog lokalnog rivala. Utakmica je odigrana 26. prosinca 1860. godine. Od tada je u Engleskoj nogometnoj ligi odigrano više od 3.700 utakmica na “Štefanje” prema Udruzi nogometnih statističara.

U povijest će biti upisan 26. prosinca 1963. godine kada je na deset utakmica postignuto 66 golova, najviše na utakmici Fulhama i Ipswicha koja je završila rezultatom 10-1.

Ove godine najveću golijadu su vidjeli gledatelji na Etihadu gdje je Manchester City pobijedio Leicester City s čak 6-3.

“Građani” su poveli 4-0, Leicester je potom u prvih 20 minuta drugog dijela zabio tri gola smanjivši na 4-3, no City je petim i šestim golom “ugasio” nalet gostiju.

Momčad Pepa Guardiole je furiozno ušla u susret i već nakon 25 minuta je vodila s 4-0, a strijelci su bili Kevin de Bruyne (5), Riyad Mahrez (14-11m), Ilkay Gundogan (21) te Raheem Sterling (25-11m).

Domaćin je potom spustio nogu s gasa, a na otvaranju drugog dijela probudili su se gosti. James Maddison je u 55. smanjio na 1-4, a Ademola Lookman je četiri minute poslije zabio i drugi gol za “lisice”, da bi Kelechi Iheanacho u 65. minuti trećim golom vratio goste posve u susret.

Ipak, Leicesterove nalete primirio je Aymeric Laporte u 69. minuti zabivši za 5-3, a sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Sterling pogodivši u 88. minuti za 6-3.

Sjajnu utakmicu odigrali su i West Ham United i Southampton, a na koncu su slavili gosti s 3-2. Southampton je vodio 1-0 i 2-1, West Ham se oba puta vratio, no kada su “Sveci” i treći put svladali Lukasza Fabianskog više nije bilo povratka.

Za goste su golove postigli Mohamed Elyounoussi (8), James Ward-Prowse (61-11m) i Jan Bednarek (70), a za West Ham Michail Antonio (49) i Said Benrahma (64).

Hrvatski reprezentativac Nikola Vlašić igrao je za domaćine prvo poluvrijeme.

Arsenal je na gostovanju deklasirao pobijedio Norwich s 5-0, a golove su zabili Bukayo Saka (6, 67), Kieran Tierney (44), Alexandre Lacazette (84-11m) i Emile Smith Rowe (90+1).

Uvjerljiv je bio i Tottenham koji je porazio gradskog suparnika Crystal Palace s 3-0.

Vodeći pogodak na utakmici postigao je Harry Kane u 32. minuti. Bio je to njegov već deveti gol na “Boxing day” čime je dostigao rekordera Robbiea Fowlera koji je na utakmicama igranim 26. prosinca, također postigao devet golova. Iza njih su ostali Alan Shearer i Robbie Keane s po osam golova.

U pobjedi protiv Palacea, strijelci su bili i Lucas Moura (34), te Son Heung-Min (74). Dodajmo kako su gosti od 37. minute igrali s igračem manje nakon što je isključen Wilfred Zaha.

Na ljestvici vodi Manchester City s 47 bodova, šest više od Liverpoola, koji ima i utakmicu manje, dok Chelsea na trećem mjestu ima 38 bodova i također susretom manje.

Arsenal je četvrti s 35 bodova, a zatim slijede Tottenham (29), West Ham (28).

REZULTATI:

Manchester C. – Leicester C. 6-3 (de Bruyne 5, Mahrez 14-11m, Gundogan 21, Sterling 25-11m, 88 Laporte 69 / Maddison 55, Lookman 59, Iheanacho 65)

West Ham – Southampton 2-3 (Antonio 49, Benrahma 64 / Elyounoussi 8, Ward-Prowse 61-11m, Bednarek 70)

Norwich – Arsenal 0-5 (Saka 6, 67, Tierney 44, Lacazette 84-11m, Smith Rowe 90+1)

Tottenham – Crystal Palace 3-0 (Kane 32, Moura 34, Heung-Min 74)