Bivši predsjednik i tajnik Hrvatskog kickboxing saveza iako su pronevjerili novac i dalje obnašaju funkcije: ‘To ne predstavlja zapreku za obavljanje poslova u sportu’

Ilustracija Foto: Hrvatski kickboxing savez

Klubovi nezadovoljni radom Hrvatskog kickboxing saveza koji su, kako smo pisali u siječnju, prijavili savez sportskoj inspekciji i zatražili istragu za trenera porečkog kickboxing kluba King jer postoji sumnja za počinjenje kaznenih djela, a vrši funkciju člana Upravnog odbora, planiraju tužbu protiv bivšeg predsjednika saveza Predraga Znaora i tajnika Romea Deše.

“Optuženi su za pronevjeru više od milijun kuna, a i dalje obnašaju funkcije u savezu, iako je to protivno zakonu”, govori nam jedan trener.

Naime, Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci podignulo je optužnicu protiv Znaore i Deše, 9. kolovoza 2012. godine, zbog kaznenog djela protiv službene dužnosti – pronevjere te kaznenog djela protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja – povredom obveza vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga.

Postupak je još uvijek u tijeku

Iako je prošlo osam godina, postupak je još uvijek u tijeku, a iduće ročište zakazano je za srijedu, 28. travnja, kako doznajemo od Općinskog suda u Rijeci. Prije toga rasprava je održana u veljači, nakon što su tri rasprave odgođene, kako je vidljivo iz uvida u podatke predmeta.



Kaznena prijava podnesena je, kako su tada pisali mediji, temeljem prijave Porezne uprave u Rijeci koja je provela postupak inspekcijskog nadzora rada i utvrdila brojne nepravilnosti.

Utvrđeno je da su Znaor i Deša prekršili zakon o deviznom poslovanju naplativši u gotovini iznos od 257.268 eura. Zadržali su i iznos od 122.538 eura preostao od održavanja Svjetskog prvenstva za juniore i kadete 2006. u Zadru, za što je podnesen optužni prijedlog financijskom inspektoru.

Također, nisu obračunali i platili porez na dohodak te doprinose, sve zajedno u iznosu od oko 240.000 kuna. Savez je na to rješenje uložio žalbu koja je odbijena rješenjem Ministarstva financija.

Poslali smo i upit savezu, ali odgovor nismo dobili.

‘Podignuta optužnica ne predstavlja zapreku za obavljanje poslova u sportu’

No, to ipak nije protivno zakonu već imaju pravo obnašati funkcije u sportu jer nije donesena pravomoćna presuda.

Odredbama članka 13.stavka 1. Zakona o sportu propisano je kako osoba pravomoćno osuđena na kaznu zatvora u trajanju od najmanje šest mjeseci za neko od kaznenih djela počinjenog s namjerom, a nije primijenjena uvjetna osuda, ne može sudjelovati u sportskim natjecanjima, organizirati i voditi sportska natjecanja, obavljati stručne poslove u sportu, sudjelovati u radu skupštine ili tijela upravljanja sportske udruge ili trgovačkog društva, niti može biti ovlaštena za zastupanje te pravne osobe, objašnjavaju nam iz Sportske inspekcije.

“Slijedom navedenog, sama činjenica što je u konkretnom slučaju podignuta optužnica za kazneno djelo protiv službene dužnosti – pronevjere te kazneno djelo protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja – povredom obveza vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga, ne predstavlja zapreku za obavljanje poslova u sportu”, dodaju.

Sportska inspekcija istražuje hrvatske taekwondo i kickboxing saveze, klubovi nezadovoljni radom podnijeli prijavu

Komentari