Spori oporavak gospodarstva i širenje epidemije srušili cijene dionica s rekordnih razina nakon pet tjedana rasta

Svjetska tržišta/profimedia

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale s rekordnih razina, nakon pet tjedana rasta, jer ulagače zabrinjava spori oporavak gospodarstava i daljnje širenje koronavirusa u svijetu.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,6 posto, na 30.046 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,9 posto, na 3.663 boda, a Nasdaq indeks 0,7 posto, na 12.377 bodova.

Podršku tržištima već tjednima pružaju pozitivne vijesti o cjepivu jer ulagači očekuju da će se s primjenom cjepiva gospodarska aktivnost normalizirati, a najveća svjetska gospodarstva brzo oporaviti od koronakrize.

Cijepljenje je prošloga tjedna počelo u Britaniji, a ovih se dana očekuje i početak cijepljenja u SAD-u.



No, u međuvremenu su zbog daljnjeg brzog širenja koronavirusa mnoge savezne države u SAD-u, među kojima i Kalifornija, uvele nove restriktivne mjere, što je dodatno usporilo oporavak gospodarstva od koronakrize.

Tako je, primjerice, objavljeno da je tjedan dana prije broj prvih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u skočio za 137.000, na 853.000, najvišu razinu od polovice rujna i znatno više nego što su analitičari očekivali.

I niz drugi podataka pokazuje da su gospodarstvu nužne nove poticajne mjere kako bi se ubrzao oporavak, no u Kongresu republikanci i demokrati pregovaraju o dodatnim poticajima već mjesecima.

Analitičari kažu da će dodatni paket poticajnih gospodarskih mjera biti usuglašen prije ili kasnije, no nije još sigurno koliko će iznositi.

Ulagači su oprezni i zbog toga što se mnogi burzovni indeksi u svijetu kreću na rekordnim razinama, unatoč velikim štetama koje je pandemija nanijela gospodarstvu.

S&P 500 indeks porastao je ove godine oko 13 posto, a početkom prošloga tjedna MSCI indeks svih svjetskih burzi dosegnuo je najvišu razinu u povijesti.

ECB smanjio procjene rasta eurozone

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale, i to premda su čelnici Europske unije nakon višemjesečnih pregovora prihvatili poticajne mjere za oporavak gospodarstava od koronakrize, a Europska središnja banka (ECB) dodatno popustila monetarnu politiku.

Londonski FTSE indeks oslabio je 0,1 posto, na 6.546 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,4 posto, na 13.114 bodova, a pariški CAC 1,8 posto, na 5.507 bodova.

Pad indeksa posljedica je usporavanja oporavka gospodarstva eurozone zbog drugog vala širenja koronavirusa.

Tako je ECB smanjio procjenu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) tog bloka u idućoj godini na 3,9 posto, dok je u rujnu procjenjivalo da će rast iznositi 5 posto.

U fokusu ulagača su i pregovori između Europske unije i Britanije o trgovinskim odnosima nakon brexita. Kako napretka nema, ulagači se plaše da će Britanija izaći iz EU-a bez tog dogovora, što bi nanijelo znatne štete i jednom i drugom gospodarstvu.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna pao 0,4 posto, na 26.652 boda.

Komentari