Wall Street skliznuo s rekordnih razina, europski ulagači oprezni

Na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi skliznuli s rekordnih razina jer su ulagače zabrinuli podaci o snažnom rastu broja umrlih i novozaraženih od koronavirusa u Kini.

Dow Jones oslabio je 0,43 posto, na 29.423 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,16 posto, na 3.373 boda, a Nasdaq indeks 0,14 posto, na 9.711 bodova.

Nakon što su danima ti indeksi rasli i dosezali rekordne razine, zahvaljujući nadi da će uskoro biti zaustavljeno širenje koronavirusa, jučer su ulagače pokolebali novi podaci o širenju virusa.

Objavljeno je, naime, da je broj umrlih u Kini porastao za rekordne 242 osobe, što je više nego dvostruko u odnosu na dosadašnji dnevni rekord od 103 umrle osobe u ponedjeljak.



Tako je broj umrlih premašio 1.360, dok je broj novozaraženih skočio za 14.840 osoba, na ukupno više od 48.000, što je djelomice posljedica nove metodologije dijagnosticiranja virusa.

Posljednjih dana ulagače su poticali podaci o usporavanju rasta broja novozaraženih, no novi podaci su ih pokolebali.

I dok neki analitičari ukazuju na to da je snažan rast broja novozaraženih posljedica promjene metodologije dijagnosticiranja, drugi pokušavaju procijeniti gospodarske štete.

Tako analitičari Capital Economicsa procjenjuju da će rast kineskog gospodarstva u prvom tromjesečju u odnosu na isto lanjsko razdoblje potonuti za 4 postotna boda, na samo 2 posto, dok bi na kvartalnoj razini bruto domaći proizvod (BDP) mogao pasti oko 2,5 posto.

U osvrtu na situaciju na tržištima, analitičari Capital Economicsa navode i da bi gospodarstvo moglo odskočiti u proljeće, ako se širenje koronavirusa zaustavi.

„U ovakvim danima ulagači jednostavno moraju usporiti. Puno je različitih vijesti… ali ulagači shvaćaju da je to događaj samo u prvom tromjesečju i da će nesigurnosti vjerojatno splasnuti”, kaže Charlie Ripley, strateg u tvrtki Allianz Investment Management.

Dodaje i to da podršku tržištu pruža uvjerenje ulagača da će Fed reagirati ako to bude potrebno.

Naime, u izvješću Kongresu ovih je dana predsjednik američke središnje banke Jerome Powell poručio da gospodarstvo, koje raste 11. godinu zaredom, i dalje pokazuje otpornost, ali da središnja banka pažljivo prati koronavirus i druge potencijalne prijetnje.

To je na tržištu shvaćeno kao najava da će monetarna politika ove godine vjerojatno ostati popustljiva.

Pozitivno na tržište utječu i solidna kvartalna poslovna izvješća kompanija.

Od 378 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih oko 71 posto ostvarilo je bolje rezultate nego što se očekivalo.

Stoga sada u anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će zarade kompanija u četvrtom lanjskom tromjesečju biti u prosjeku 2,5 posto veće nego godinu dana prije, dok su na početku sezona objava poslovnih rezultata očekivali pad zarada za 0,6 posto.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,09 posto, na 7.452 boda, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,03 posto, na 13.745 bodova, a pariški CAC 0,19 posto, na 6.093 boda.

Na europskim se burzama u petak ujutro trguje oprezno jer se čekaju podaci o BDP-u Europske unije, dok podršku tržištima pružaju podaci o smanjenom broju umrlih i novozaraženih od koronavirusa u Kini.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, blizu rekordnih razina.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,35 posto, na 7.424 boda, dok je frankfurtski DAX stagnirao oko 13.745 bodova, a pariški CAC oslabio 0,20 posto, na 6.081 boda.

Ulagači su oprezni jer će danas biti objavljene prve procjene bruto domaćeg proizvoda (BDP) Europske unije u posljednjem lanjskom tromjesečju.

Analitičari očekuju stagnaciju BDP-a, što bi potvrdilo brojne podatke koji ukazuju na slabost gospodarstva.

A na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,25 posto.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,6 posto, na 23.687 bodova.

Azijska su se tržišta stabilizirala, nakon jučerašnjeg pada, jer novi podaci pokazuju da je broj umrlih i novozaraženih u Kini od koronavisrusa jučer bio manji u odnosu na rekordan rast dan prije.

Jučer je taj virus odnio još 121 život, pa je ukupan broj umrlih od početka širenja zaraze dosegnuo 1.380. Broj novozaraženih porastao je, pak, jučer za 5.090, na ukupno više od 63.800 ljudi.

U Japanu je, pak, zabilježena prva žrtva tog virusa, što je jedan od razloga jutrošnjeg pada Nikkei indeksa.

Podršku tržištima, međutim, pruža uvjerenje ulagača da će zemlje u regiji zadržati popustljivu monetarnu politiku kako bi se spriječile veće gospodarske štete.

Kineske vlasti već su smanjile ključne kamatne stope i ubrizgale u gospodarstvo milijarde dolara kako bi poboljšale likvidnost, a očekuju se i nove poticajne mjere.

„Kine je već olabavila monetarnu politiku, a vjerojatno će uslijediti i nove mjere. Tvornice se počinju otvarati, premda s odgodama”, kaže Yukino Yamada, strateg u tvrtki Daiwa Securities.

Ryutaro Kimura, strateg u tvrtki Axa Investemnt Management, očekuje znatan utjecaj na globalno gospodarstvo, s obzirom da Kina čini udjel od oko 17 posto, dok je u doba SARS virusa 2002. i 2003. godine činila oko 4 posto, a sada je više uključena i u nabavne lance.

„To znači da će države vjerojatno zadržati niske kamatne stope dulje razdoblje. Takva očekivanja podržavaju cijene dionica na burzama”, kaže Kimura.

Komentari