Wall Street porastao drugi dan zaredom, Azijske burze također blago porasle, dolar ojačao

Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi porasli drugi dan zaredom, zahvaljujući skoku cijena nafte i najavama niza zemalja i saveznih država SAD-a o postupnom pokretanju gospodarstava.

Dow Jones ojačao je 133 boda ili 0,56 posto, na 23.883 boda, dok je S&P 500 porastao 0,90 posto, na 2.868 bodova, a Nasdaq indeks 1,13 posto, na 8.809 bodova.

Pritom su najviše porasle cijene dionica u energetskom sektoru, što se zahvaljuje daljnjem snažnom rastu cijena nafte, već šesti dan zaredom, jer se ulagači nadaju da će s postupnim pokretanjem gospodarstva ojačati potražnja za ‘crnim zlatom’.

Na američkom je tržištu cijena barela jučer skočila 20 posto ili 4,17 dolara, na 24,56 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 3,77 dolara, na 30,97 dolara.



Podršku tržištima pružaju i najave niza zemalja o postupnom popuštanju restrikcija, koje su ranije uvedene kako bi se suzbio koronavirus, s obzirom da se širenje virusa usporava.

Neke od najpogođenijih zemalja, uključujući Italiju, kao i neke savezne države u SAD-u, poput Kalifornije, polagano popuštaju restrikcije, što će oživjeti gospodarske aktivnosti.

“Neke države se polagano otvaraju, pa se pokreću i aktivnosti. Vjerojatno smo na sredini najgoreg razdoblja i od sada bi se situacija trebala postupno poboljšavati,” kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u tvrtki Kingsview Investment Management.

Pozitivno je na tržište utjecao i daljnji rast cijena dionica tehnoloških divova, kao što su Microsoft i Apple, ali i farmaceutskih kompanija, poput Pfizera i Regeneron Pharmaceuticalsa, koje izvješćuju o svom radu na cjepivu ili lijekovima protiv koronavirusa.

Nakon što su u ožujku svjetske burze zbog izbijanja koronakrize oštro pale, u travnju su nadoknadile dio gubitaka zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim mjerama vlasti.

No, sasvim je jasno da će, nakon oštrog pada u prvom tromjesečju, u drugom kvartalu najveća svjetska gospodarstva – od SAD-a i Japana do Kine i eurozone – uroniti u duboku recesiju.

Ipak, ulagači se nadaju da će poticajne mjere podržati oporavak gospodarstava u drugoj polovici godine, ako ne bude drugog udara koronavirusa.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,66 posto, na 5.849 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 2,51 posto, na 10.729 bodova, a pariški CAC 2,40 posto, na 4.483 boda.

Azijske burze blago porasle

Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica blago porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, no trguje se oprezno zbog napetosti između SAD-a i Kine.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto, ojačavši treći dan zaredom.

Pritom su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 1,3 posto, dok su u Australiji pale 0,5 posto. U Japanu se zbog praznika ne radi.

Azijskim burzama podršku pruža jučerašnji rast Wall Streeta drugi dan zaredom, što se među ostalim zahvaljuje rastu cijena nafte pet dana zaredom.

No, nakon jučerašnjeg snažnog skoka, jutros na londonskom tržištu cijena barela stagnira oko razine od 31 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio šest centi, na 24,50 dolara.

Rast cijena nafte posljednjih dana zahvaljuje se nadi ulagača da će s postupnim pokretanjem gospodarstava u svijetu ojačati potražnja za ‘crnim zlatom’.

Podršku tržištima pružaju, naime, najave niza zemalja da će uskoro olabaviti restrikcije uvedene kako bi se suzbio koronavirus, što će oživjeti gospodarske aktivnosti.

S druge strane, ulagači su oprezni zbog napetosti između SAD-a i Kine, s obzirom da predsjednik SAD-a Donald Trump svako malo proziva Kinu zbog izbijanja koronavirusa u toj zemlji.

Nakon što su u ožujku svjetske burze zbog izbijanja koronakrize oštro pale, u travnju su nadoknadile dio gubitaka zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim mjerama vlasti.

No, sasvim je jasno da će, nakon oštrog pada u prvom tromjesečju, u drugom kvartalu najveća svjetska gospodarstva – od SAD-a i Japana do Kine i eurozone – uroniti u duboku recesiju.

Ipak, ulagači se nadaju da će poticajne mjere podržati oporavak gospodarstava u drugoj polovici godine, ako ne bude drugog udara koronavirusa.

Dolar ojačao

A na valutnim je tržištima dolar prema košarici valuta ojačao treći dan zaredom. Njegov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 99,80 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,39 bodova.

Pritom je tečaj američke u odnosu na japansku valutu skliznuo s jučerašnjih 106,55 na 106,25 jena.

No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0825 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0900 dolara.

Njemački Ustavni sud jučer je objavio odluku u kojoj je ustvrdio da Europska središnja banka – ECB mora dokazati da je njezina odluka iz 2015. o programu masovnog otkupa državnih obveznica zemalja eurozone bila razmjerna situaciji.

U suprotnom, njemačka središnja banka, Bundesbank, mogla bi biti isključena iz toga programa, s obzirom da bi, prema mišljenju tog suda, taj program mogao biti nezakonit prema njemačkom zakonodavstvu.

Komentari