HUP o sastanku s Vladom: Učinak predloženih mjera neće biti jednak za sve, ugroženo je 100.000 radnih mjesta

Foto: Matija Habljak/PIXSELL

Iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) u ponedjeljak su nakon sastanka s predstavnicima Vlade, ocijenili kako učinak predloženih mjera neće biti jednak za sve djelatnosti te su upozorili da je i dalje ugroženo više od 100 tisuća radnih mjesta.

Iz HUP-a u navode kako su im predstavnici Vlade na današnjem sastanku predstavili koji su im modeli kompenzacijskih mjera koje je HUP predlagao prihvatljivi, kako bi se spriječio “crni scenarij” kod svih onih kojima je zatvoreno poslovanje ili imaju velik pad prihoda uzrokovan pandemijskom krizom.

Poslodavci napominju i kako je HUP tijekom vikenda radio na dodatnim prijedlozima mjera koja obuhvaćaju osim ugostitelja i druge kojima je poslovanje odlukom Stožera obustavljeno, a na današnjem sastanku razmatrani su i ti dodatni prijedlozi.

Odluka Vlade, kako ističu poslodavci, ide u smjeru pokrivanja svih fiksnih troškova (najam, zakup, plin, voda, čistoća) tvrtkama kojima je pad prometa veći od 60 posto kao i nastavkom postojećih mjera za očuvanje radnih mjesta te covid kredita za likvidnost.



“Nisu svi podjednako zadovoljni ovim Vladinim prijedlogom. Mjere će imati nekog učinka, no on ovisi o tome koliko će dugo trajati kriza i na koje će se djelatnosti preliti dalje utjecaj pandemije”, istaknuo je glavni direktor HUP-a Damir Zorić.

HUP će, kako je rekao, i dalje pokušavati dobiti najviše što je moguće u zadatim okolnostima za sve svoje članove i nečlanove, hrvatske poduzetnike i poslodavce.

“Više od 100.000 malih i srednjih tvrtki i dalje je izloženo propasti, stoga nam i dalje predstoji ozbiljan posao”, poručio je Zorić.

Iz HUP-a u priopćenju ocjenjuju kako je Vladin prijedlog svojevrstan kompromis između dva modela koja su predlagali HUP i druge udruge ugostitelja, sam po sebi nije dugoročno dovoljan, ali je dobar početak razgovora koji se i dalje nastavljaju.

U narednim razgovorima veći će fokus biti na smanjenju ostalih troškova i PDV-a kao i svih onih parafiskalnih nameta čiji broj neprestano raste, a koji uvelike opterećuju hrvatsko gospodarstvo, zaključuje se u priopćenju.

Komentari