Europske burze skliznule s rekordnih razina. Najviše su jutros pale cijene dionica u sektorima koji su najviše izloženi u Kini

Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica skliznule s rekordnih razina jer je nakon podataka o snažnom rastu broja umrlih i novozaraženih splasnula nada ulagača da se širenje koronavirusa zaustavlja.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u minusu 0,4 posto, skliznuvši s rekordne razine.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,90 posto, na 7.464 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,35 posto, na 13.699 bodova, a pariški CAC 0,45 posto, na 6.075 bodova.

Najviše su jutros pale cijene dionica u sektorima koji su najviše izloženi u Kini, pa je rudarski sektor skliznuo 0,9, a automobilski 1,1 posto.



Nakon što su danima tržišta rasla, zahvaljujući nadi da će uskoro biti zaustavljeno širenje koronavirusa, jutros su ulagače obeshrabrili novi podaci o širenju virusa.

Objavljeno je, naime, da je broj umrlih u Kini jučer porastao za rekordne 242 osobe, što je više nego dvostruko u odnosu na dosadašnji dnevni rekord od 103 umrle osobe u ponedjeljak.

Broj novozaraženih skočio je, pak, za 14.840 osoba, na ukupno više od 48.000, što je djelomice posljedica nove metodologije dijagnosticiranja virusa.

Posljednjih dana ulagače su poticali podaci o usporavanju rasta broja novozaraženih, no novi podaci su ih pokolebali.

“Usporavanje rasta broja novozaraženih posljednjih je dana podržavalo tržišta. Mnogi su iz toga zaključili da je širenje zaraze dosegnulo vrhunac. No, promjena onoga što se smatralo dobrom viješću dovoljna je da ulagači počnu tražiti izlaz s tržišta”” kaže Michael McCarthy, strateg u tvrtki CMC Markets.

I na azijskim burzama pale dionice

I dok neki analitičari ukazuju na to da je snažan rast broja novozaraženih posljedica promjene metodologije dijagnosticiranja, drugi pokušavaju procijeniti gospodarske štete.

Tako analitičari Capital Economicsa procjenjuju da će rast kineskog gospodarstva u prvom tromjesečju u odnosu na isto lanjsko razdoblje potonuti za 4 postotna boda, na samo 2 posto, dok bi na kvartalnoj razini bruto domaći proizvod (BDP) mogao pasti oko 2,5 posto.

U osvrtu na situaciju na tržištima, analitičari Capital Economicsa navode i da bi gospodarstvo moglo odskočiti u proljeće, ako se širenje koronavirusa zaustavi.

Nakon novih alarmantnih podataka o broju umrlih i novozaraženih u Kini, terminski indeksi na Wall Streetu oslabili su jutros 0,3 posto, nakon što su jučer dosegnuli nove rekordne razine.

I na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,2 posto, nakon dva dana rasta.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,15 posto, na 23.827 bodova.

Komentari