Europske burze rastu drugi dan zaredom

Pixabay

Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica porasle drugi dan zaredom, prateći jačanje azijskih tržišta, no i dalje se trguje oprezno dok ulagači prate vijesti o širenju koronavirusa.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u plusu 0,5 posto, ojačavši drugi dan zaredom.

Pritom je londonski FTSE indeks skočio 1,25 posto, na 7.418 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,80 posto, na 13.145 bodova, a pariški CAC 0,70 posto, na 5.873 boda.

Europske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, kao i oporavak azijskih tržišta rano jutros, nakon što su danima tržišta bila pod pritiskom zbog širenja koronavirusa.



Najviše su jutros, oko 1,5 posto, porasle cijene dionica u rudarskom sektoru, kao i energetskom, što se zahvaljuje oporavku cijena sirovina i nafte nakon oštrog pada posljednjih dana.

I na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 1,5 posto, što je njegov prvi rast nakon osam dana pada.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks ojačao 0,5 posto, na 23.084 boda.

Poboljšanje raspoloženja na tržištima zahvaljuje se jutrošnjem rastu cijena dionica na kineskim burzama za otprilike 1 posto, nakon što su jučer, prvog radnog dana nakon produljenih novogodišnjih praznika, potonule gotovo 8 posto.

Smirivanje kineskih tržišta zahvaljuje se nizu mjera tamošnje središnje banke koja je smanjila neke od ključnih kamatnih stopa i ubrizgala na tržišta oko 174 milijarde dolara kako bi poboljšala likvidnost.

Peking je, također, poručio da će pomoći kompanijama koje proizvode vitalno važne proizvode kako bi pokrenule proizvodnju što je prije moguće.

No, analitičari smatraju da će trebati i dodatne mjere, s obzirom na velike posljedice širenja koronavirusa.

“S obzirom na to koliko je kompanija obustavilo rad i na to koliko se brzo širi virus, što bi se moglo nastaviti do ožujka ili travnja, očekujemo značajan udar na kinesko i regionalna gospodarstva. Osim mjera za povećanje likvidnosti kako ne bi došlo do financijskog stresa, morat će se pokrenuti i fiskalna politika kako bi se podržalo gospodarstvo kada virus bude pod kontrolom”, kaže Joseph Lupton, ekonomist u banci JPMorgan.

A broj umrlih i zaraženih od koronavirusa i dalje raste. Od tog je virusa u Kini dosad umrlo 425 ljudi, a zaraženo ih je više od 20.400, pri čemu su slučajevi tog virusa zabilježeni u svim provincijama.

Oko 150 slučajeva tog virusa zabilježeno je i u 23 zemlje svijeta, među kojima u SAD-u, Japanu, Britaniji, Francuskoj…

Komentari