Europske burze blago porasle, trgovanje oprezno

Pixabay

Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica blago porasle jer se ulagači nadaju da će Kina suzbiti korona virus, zbog čijeg su širenja ovoga tjedna tržišta bila pod snažnim pritiskom.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u plusu 0,3 posto, no i dalje je na putu tjednih gubitaka drugi tjedan zaredom.

Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,15 posto, na 7.372 boda, dok je frankfurtski DAX ojačao 0,40 posto, na 13.207 bodova, a pariški CAC 0,30 posto, na 5.889 bodova.

Jačanje indeksa zahvaljuje se jučerašnjem blagom, ali ipak rastu cijena dionica na Wall Streetu, nakon poruka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), koja je proglasila globalno izvanredno stanje zbog korona virusa.



Tedros Adhanom Ghebreyesus, čelnik WHO-a poručio je da svijet svjedoči pojavi bolesti bez presedana na koju su dati odgovori bez presedana. Stoga vjeruje da će Kina uspjeti zaustaviti širenje virusa.

“Ova objava nije iskaz nepovjerenja prema Kini. Naša najveća zabrinutost je mogućnost da se virus proširi na zemlje sa slabijim zdravstvenim sustavima”, kazao je.

Objava međunarodnog izvanrednog stanja predstavlja preporuku svim zemljama da sprječavaju ili ograničavaju širenje bolesti preko granica, ali izbjegavajući nepotrebna blokiranja trgovine i putovanja.

“Ulagače je ponešto ohrabrila poruka čelnika WHO-a da Kina poduzima drastične mjere za suzbijanje virusa koje bi trebale dati rezultate”, kaže Stephen Innes, strateg u tvrtki AxiCorp.

Ipak, ulagači su i dalje oprezni jer raste broj žrtava. Od tog je virusa u Kini dosad umrlo 213 ljudi, a zaraženo ih je više od 9.700, pri čemu su slučajevi tog virusa zabilježeni u svim provincijama.

Kina poduzima niz mjera za sprječavanje širenja zaraze, od karantene u nekoliko gradova do zabrane javnog okupljanja, no ulagači su zabrinuti dok se procjenjuje koliki bi mogao biti negativni utjecaj na gospodarstvo.

Nakon što su jučer oštro smanjili procjene rasta kineskog gospodarstva u prvom tromjesečju i cijeloj ovoj godini, analitičari JPMorgana jutros su smanjili i procjenu rasta globalnog gospodarstva u prvom tromjesečju za 0,3 postotna boda.

“Na temelju obrasca drugih epidemija, očekujemo da će se virus prestati širiti za dva do tri mjeseca, što znači da će potisnuti aktivnosti u tekućem tromjesečju. Na temelju prijašnjih iskustava, očekujemo također da će uslijediti puni oporavak”, pišu analitičari JPMorgana u osvrtu na situaciju na tržištima.

Zbog korona virusa u drugi je plan pao Brexit. Danas Britanija službeno izlazi iz Europske unije, čime završava jedan proces koji je trajao tri i pol godine, a počinje novi koji bi trebao potrajati 11 mjeseci.

U tom tranzicijskom razdoblju Britanija i EU trebale bi postići dogovor o budućim trgovinskim odnosima.

U četvrtak su rejting agencije S&P i Moody’s upozorile da će rejting Britanije biti pod pritiskom ako nakon Brexita pristup Britanije jedinstvenom europskom tržištu bude ograničen.

A na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,4 posto, pa je na putu tjednog gubitka od 4,6 posto.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks jutros porastao 1 posto, na 23.205 bodova.

Komentari