Najjače europsko gospodarstvo potonulo rekordnih 10,1%. ‘Sad je službeno. Nalazimo se u recesiji stoljeća!’

Njemačko gospodarstvo u drugom je tromjesečju palo za rekordnih 10,1 posto u odnosu na prethodno tromjesečje, u uvjetima pandemije koja je snažno pogodila potrošnju kućanstava, korporativna ulaganja i izvoz, pokazali su u četvrtak preliminarni podaci njemačkog statističkog ureda Destatisa.

“To je najsnažniji kvartalni pad od 1970. godine kada su počeli izračuni o BDP-u za Njemačku”, navodi se u priopćenju Destatisa.

“Sada je i službeno.To je recesija stoljeća”, rekao je ekonomist DekaBanka Andreas Scheuerle. “Ono što je dosad bilo nemoguće postići oštrim padom cijena dionica ili šokovima na naftnim tržištima, uspjelo je sićušnom stvorenju veličine 160 nanometra po imenu korona”, rekao je on.

U usporedbi s drugim tromjesečjem 2019., najveće europsko gospodarstvo palo je za 11,7 posto, pokazuju sezonski prilagođeni podaci njemačkog statističkog ureda.



Analitičari u Reutersovoj anketi očekivali su pad od devet posto na kvartalnoj i 11,3 posto na godišnjoj razini, prema sezonski prilagođenim podacima.

Njemačko gospodarstvo u prvom je tromjesečju već palo za 2,2 posto u odnosu na prethodno tromjesečje.

Sredinom ožujka vlada je uvela niz restriktivnih mjera kako bi se suzbilo širenje zaraze novim koronavirusom. Te su mjere uključivale ograničenja u javnom životu, zatvaranje granica i prisilne prekide proizvodnje, što je rezultiralo gotovo katastrofalnim posljedicama za mnoge ključne industrije u Njemačkoj u mjesecima koji su uslijedili, podsjeća njemačka novinska agencija Dpa.

Izvoz i uvoz roba i usluga, kao i potrošnja kućanstava i ulaganja u opremu, u drugom su tromjesečju uslijed pandemije snažno pali, ali je porasla državna potrošnja, nabraja Reuters.

Euro oslabio nakon podataka o njemačkom BDP-u

Tečaj eura u četvrtak je oslabio prema dolaru na međunarodnim tržištima, nakon što je objavljen podatak o rekordnom kvartalnom padu njemačkog gospodarstva, te nakon što je američka središnja banka Fed ponovo obećala da će i dalje podupirati gospodarstvo.

Tečaj eura u ranim je poslijepodnevnim satima skliznuo na 1,1752 dolara, što znači da je oslabio oko 0,34 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, istodobno se kretao na 93,57 bodova, što znači da je pak u plusu 0,12 posto u usporedbi sa zatvaranjem trgovanja dan ranije.

“Promjena u raspoloženju prema poduzimanju rizika do koje je došlo tijekom jutra neke je trgovce okrenula kupnji dolara, kao sigurnog utočišta. Euro je pak bio izložen pritiscima na slabljenje nakon objave preliminarnih procjena o njemačkom BDP-u”, napisao je u bilješci klijentima David Madden, analitičar u CMC Marketsu.

Komentari