Nada u oporavak gpsodarstva potakla rast na Wall Streetu i Azijskim burzama

Pixabay

Na Wall Streetu su burzovni indeksi porasli i u srijedu, treći dan zaredom, jer su ulagači optimistični zbog popuštanja resktriktivnih mjera, pa se nadaju brzom oporavku gospodarstva od koronakrize, dok su masovni prosvjedi u SAD-u i dalje u drugom planu.

Dow Jones skočio je 527 bodova ili 2,05 posto, na 26.269 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,36 posto, na 3.122 boda, a Nasdaq indeks 0,78 posto, na 9.682 boda.

U 10 od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa cijene su dionica jučer snažno porasle, a ponajviše u industrijskom i financijskom.

Američko gospodarstvo se može sigurno otvoriti

To se zahvaljuje vijestima o popuštanju restriktivnih mjera i postupnom otvaranju gospodarstava u saveznim državama, pa se ulagači nadaju brzom oporavku gospodarstva od recesije.



“Raste uvjerenje da se američko gospodarstvo može sigurno otvoriti, kao što su to uspjela i ostala, poput kineskog i talijanskog. Sklonost prema rizčnim investicijama podržana je optimizmom u vezi gospodarstva, ali i time što nema baš puno alternativa“, kaže David Carter, direktor u tvrtki Lenox Wealth Advisors.

Ulagače ohrabruju i manje loši gospodarski pokazatelji. Jučer je agencija za zapošljavanje izvijestila da je u svibnju u privatnom sektoru SAD-a bez posla ostalo 2,7 milijuna ljudi, manje od očekivanja analitičara i znatno manje nego u travnju, kada je ugašeno rekordnih 19,5 milijuna radnih mjesta.

Širu sliku ekonomskih šteta koje je pademija koronavirusa nanijela najvećem svjetskom gospodarstvu pokazat će u petak izvješće o zaposlenosti.

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u svibnju ukinuto 8 milijuna radnih mjesta, a da je stopa nezaposlenosti skočila na rekordnih 19,7 posto.

Zahvaljujući nadi ulagača u brzi oporavak gospodarstva od recesije, i jučer su u drugom planu bili masovni prosvjedi protiv policijskog nasilja i rasizma, koji u SAD-u traju već osam dana, od kada je u Minneapolisu prilikom nasilnog uhićenja policajac ugušio Afroamerikanca Georgea Floyda.

Premda se radi o najvećim prosvjedima u više desetljeća, ulagači na Wall Streetu ne obraćaju pažnju jer ne očekuju veći utjecaj prosvjeda na gospodarstvo.

Zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajima, S&P 500 indeks porastao je više od 30 posto od 23. ožujka, kada je zbog koronakrize zaronio na najniže razine u više godina.

Sada je od rekordne razine, dosegnute 19. veljače, udaljen još samo 7,8 posto, Nasdaq indeks 1,4, a Dow Jones 11,1 posto.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer snažno porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 2,61 posto, na 6.382 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 3,88 posto, na 12.487 bodova, a pariški CAC 3,36 posto, na 5.022 boda.

Azijske burze na najvišim razinama u tri mjeseca

Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica dosegnule najviše razine u tri mjeseca, jer se ulagači nadaju novim poticajnim mjerama i brzom oporavka svjetskog gospodarstva od koronakrize, no trguje se opreznije nego prethodnih dana.

 MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,2 posto i dosegnuo novu najvišu razinu od 9. ožujka.

 Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,15 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji i Singapuru porasle između 0,1 i 1,7 posto. U Hong Kongu i Šangaju skliznule su, pak, 0,2 posto.

 Rast većine tržišta zahvaljuje se nadi ulagača u dodatne poticajne mjere i brzi oporavak svjetskog gospodarstva od recesije.

 Jutros je australski premijer najavio već četvrti paket poticajnih mjera jer je gospodarstvo na rubu recesije, po prvi put nakon gotovo 30 godina, a najnoviji podaci pokazali su da je u travnju promet u trgovini na malo potonuo rekordnih 17 posto.

 U fokusu ulagača danas će biti i sjednica čelnika Europske središnje banke (ECB), a očekuje se da bi mogli povećati program za kupnju obveznica kako bi se dodatno poboljšala likvidnost na financijskim tržištima i potaknuo oporavak gospodarstva.

 Sada taj program iznosi 750 milijardi eura, a očekuje se povećanje za 500 milijardi.

U svibnju ukinuto 8 milijuna radnih mjesta

 Podršku tržištima pruža i jučerašnji snažan rast cijena dionica na Wall Streetu, nakon manje loših gospodarskih pokazatelja.

 Jučer je agencija za zapošljavanje izvijestila da je u svibnju u privatnom sektoru SAD-a bez posla ostalo 2,7 milijuna ljudi, manje od očekivanja analitičara i znatno manje nego u travnju, kada je ugašeno rekordnih 19,5 milijuna radnih mjesta.

 Širu sliku ekonomskih šteta koje je pademija koronavirusa nanijela najvećem svjetskom gospodarstvu pokazat će u petak izvješće o zaposlenosti.

 Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u svibnju ukinuto 8 milijuna radnih mjesta, a da je stopa nezaposlenosti skočila sa 14,7 na rekordnih 19,7 posto.

 Zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajima u svijetu, MSCI indeks svih svjetskih dionica porastao je oko 36 posto od 23. ožujka, kada je pao na najnižu razinu u više godina, pa je sada od početka godine u minusu samo oko 8 posto.

 „Povećanje likvidnosti od strane središnjih banaka i očekivanja da će biti još poticaja podržavaju svjetska tržišta dionica“, pišu analitičari ANZ Researcha u osvrtu na situaciju na tržštima.

Komentari