Na Wall Streetu novi rekord; U fokusu ulagača bila su poslovna izvješća kompanija i vijesti o poticajima

Podršku tržištu pružaju očekivanja da će američki Kongres uskoro prihvatiti novi paket fiskalnih poticaja

Na Wall Streetu je u utorak Dow Jones dosegnuo novu rekordnu razinu, dok su S&P 500 i Nasdaq indeks blago pali, a u fokusu ulagača bila su poslovna izvješća kompanija i vijesti o novim poticajima američkom gospodarstvu.

Dow Jones ojačao je 63 boda ili 0,20 posto, na 31.522 boda, dok je S&P 500 oslabio 0,06 posto, na 3.932 boda, a Nasdaq indeks 0,34 posto, na 14.047 bodova.

Podršku tržištu pružaju očekivanja da će američki Kongres uskoro prihvatiti novi paket fiskalnih poticaja, ukupno vrijedan 1.900 milijardi dolara, koji bi ubrzao oporavak američkog gospodarstva od koronakrize.



Tjedan pozitivnih očekivanja

Demokratski zastupnici traže načine da do kraja mjeseca proguraju taj paket prijedloga predsjednika Joea Bidena u Kongresu kako bi se povećala naknada za nezaposlene i Amerikancima podijelili poticajni čekovi od 1.400 dolara.

“Ušli smo u tjedan s pozitivnim očekivanjima da će Bidenova vlada uspjeti isporučiti taj izdašni paket poticaja. Tržište je to pozdravilo pozitivnim kretanjima”, kaže Quincy Krosby, šefica strategije u tvrtki Prudential Financial.

Pritom dolazi do promjena u predvodnicima na tržištu – popušta fokus na velike tehnološke tvrtke, dok ciklički sektori, kao što su energetski, rudarski i financijski, koji bi trebali imati najviše koristi od novih poticajnih mjera i oporavka gospodarstva, dobivaju na zamahu.

Uz to, tržišta već tjednima rastu zahvaljujući nadi ulagača da će se s ubrzanjem cijepljenja stanovništva protiv covida-19 ubrzati i oporavak gospodarstava.

Vlasti širom svijeta najavljuju potrošnju

Ulagače su ohrabrile i vijesti o padu broja novozaraženih u mnogim zemljama svijeta, pa se nadaju skorašnjoj normalizaciji društvenog i gospodarskog života.

Ipak, najveću podršku tržištima pruža uvjerenja ulagača da će vlasti širom svijeta i dalje pojačano trošiti, a središnje banke voditi politiku jeftinog novca sve dok ne budu sigurne da se gospodarstvo oporavilo od koronakrize.

Riječju, i dalje se, kažu analitičari, trguje na temelju reflacije, odnosno niza mjera ekonomske politike kojima se povećava ponuda novca i potiče blaga inflacija kako bi se oživjele gospodarske aktivnosti.

Podršku tržištu pružaju i bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati.

Sezona objava financijskih izvješća bliži se kraju, a više od 80 posto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, nadmašilo je očekivanja po pitanju dobiti u četvrtom lanjskom tromjesečju.

Stoga sada analitičari u anketi Reutersa očekuju rast zarada kompanija u tom kvartalu, dok su na početku sezone objava poslovnih izvješća očekivali pad od 10,3 posto na godišnjoj razini.

A na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,11 posto, na 6.748 bodova, a frankfurtski DAX 0,32 posto, na 14.064 boda. Pariški CAC ostao je, pak, gotovo nepromijenjen, na 5.786 bodova.

Komentari