Loši podaci iz Kine spustili su cijene nafte prema 30 dolara

Pixabay

Cijene barela nafte potonule su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema 30 dolara zbog loših makroekonomskih pokazatelja iz Kine a ulagače nisu umirile ni nove poticajne mjere središnjih banaka.

Na londonskom je tržištu cijena barela pala 3,58 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje, na 30,27 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 2,49 dolara nižoj cijeni, od 29,24 dolara.

“Relativna slabost londonskog tržišta ne bi trebala biti veliko iznenađenje, s obzirom na ozbiljnost širenja zaraze u Europi”, rekao je analitičar ING-a Warren Patterson.

U SAD-u potporu cijenama nije pružila ni odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa o kupnji strateških rezervi.



Trump je prošlog petka rekao da će SAD iskoristiti niske cijene nafte da napuni rezerve sirove nafte, s namjerom da pomogne proizvođačima koji su se zbog niskih cijena našli u problemima.

Kako bi ublažila posljedice epidemije koronavirusa u gospodarstvu, američka središnja banka spustila je u nedjelju ključne kamatne stope gotovo na nulu, a za njezinim se primjerom na izvanrednoj sjednici povela i središnja banka Novog Zelanda, spustivši ih na rekordno nisku razinu.

Nakon toga je i japanska središnja banka dodatno ublažila monetarnu politiku.

Njihovi potez ipak nisu uspjeli umiriti ulagače i burze su ponovo oslabile.

“Reakcija cijena nafte sasvim je razumljiva jer niže kamatne stope i novi programi kupovine obveznica neće izliječiti trenutnu slabost potražnje za naftom”, rekao je analitičar Commerzbanka Carsten Fritsch.

Što više zemalja zamrzne javni život, zatvori granice i otkaže letove, to će veći biti pritisak na potražnju za naftom, posebno zato što to znači i opće smanjivanje gospodarskih aktivnosti.

Udarac tržištima zadali su i kineski podaci, koji su pokazali da je industrijska proizvodnja u siječnju i veljači pala pala 13,5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, najviše otkada je Reuters počeo prikupljati te podatke u siječnju 1990. godine.

Okidač za pak bio je razvrgnuti dogovor vodećih proizvođača predvođenih Organizacijom zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i Rusijom o ograničenju opskrbe kako bi se uravnotežilo tržište.

OPEC i njegovi saveznici trebali su u srijedu u Beču održati tehnički sastanak ali je on otkazan jer su propali pokušaji posredovanja između Saudijske Arabije i Rusije, saznaje se u ponedjeljak iz neimenovanih izvora.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da pad cijena nafte nije predstavljao iznenađenje, dodajuć da Moskva zasada ne planira kontakte sa čelnicima Saudijske Arabije.

Odvojeno je OPEC jutros izvijestio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u petak iznosila 34,13 dolara, što znači da je porasla 88 centi u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Komentari