Dolar ispod najviših razina u tri tjedna pred Powellov govor

Pixabay

Tečaj dolara u srijedu se zadržao ispod najviših razina u tri tjedna prema košarici šest najznačajnijih svjetskih valuta na međunarodnim tržištima uoči govora predsjednika američke središnje banke Fed Jeromea Powella.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, skliznuo je blagih 0,1 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije, na 99,98 bodova, što je ispod najviše razine u tri tjedna od 100,44 boda, koje je nakratko dosegnuo u utorak.

Za daljnje smjernice ulagači čekaju današnji govor predsjednika Feda Powella o aktualnim gospodarskim pitanjima, s obzirom da tržišta u posljednje vrijeme špekuliraju o mogućem uvođenju negativnih kamatnih stopa.

Do sada su dužnosnici Feda isticali da ne vide potrebe za smanjenjem kamatne stope ispod nula posto i pojedini tržišni sudionici očekuju da će se Powell držati toga.



“No, zabrinjava to što Trump sada govori o tome. Gledajući primjere iz prošlosti, Fed bi u konačnici prilično često udovoljio Trumpovim zahtjevima”, rekao je Hiroyuki Ueno, viši valutni analitičar u Sumitomo Mitsui Trust Asset Managementu.

Prinosi na obveznice palo na niskih 0,105 posto

Iako su neki američki dužnosnici u posljednje vrijeme govorili protiv negativnih kamatni stopa, prinosi na 2-godišnje američke državne obveznice prošli su tjedan pali su na rekordno niskih 0,105 posto.

Američki predsjednik Donald Trump u utorak je ponovno pritiskao Fed da uvede negativne kamatne stope budući da su najnoviji podaci o inflaciji pokazali pad potrošačkih cijena od 0,8 posto u travnju, što je najveći pad od zadnje duboke svjetske krize prije 10-ak godina. To je potaknulo rasprave o mogućem uvođenju novih mjera, kažu analitičari.

“Ako se pritisci nastave, Fed će svakako također razmotriti i uvođenje negativnih kamatnih stopa, no one će biti niskorangirane među mogućim opcijama kada su posrijedi dodatni poticaji za financijski sustav ili gospodarstvo”, rekla je valutna analitičarka Commerzbanka Antje Praefcke.

Novozelandski dolar potonuo je prema američkom za jedan posto nakon što je tamošnja središnja banka gotovo udvostručila program kupnje imovine i u bilješci s posljednje sjednice navela da su negativne kamatne stope među njenim budućim opcijama.

Britanska funta ojačala je pak prema dolaru za 0,3 posto, na 1,2288 dolara, budući da su prinosi na državne obveznice pali nakon objave da je britansko gospodarstvo u ožujku palo rekordnih 5,8 posto.

Komentari