Azijske burze porasle treći dan zaredom: Dva izvora nesigurnosti uklonjena s tržišta

Na azijskim su burzama cijene dionica porasle i u četvrtak, treći dan zaredom, zahvaljujući optimizmu u vezi cjepiva protiv koronavirusa, no trguje se suzdržano s obzirom da se indeksi kreću na rekordnim razinama.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto i kreće se oko najviše razine u povijesti.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,15 posto, a blago su pale i cijene dionica u Šangaju. U Australiji, Hong Kongu, Singapuru i Južnoj Koreji burzovni su indeksi, pak, porasli između 0,4 i 0,5 posto.

Podršku tržištima pružila je jučerašnja vijest da je Velika Britanija postala prva država u svijetu koja je odobrila cjepivo Pfizera i BioNTecha protiv covida-19.



Američke regulatorne vlasti za lijekove odlučivat će o cjepivima na sastanku idućega tjedna, dok su čelnici New Yorka kazali da prve isporuke cjepiva očekuju već 15. prosinca.

To je potaknulo nadu ulagača da će koronavirus, od kojega je ove godine u svijetu umrlo gotovo 1,5 milijuna ljudi, konačno biti zaustavljen.

Ipak, to jutros nije potaknulo euforiju jer su sve pozitivne vijesti o cjepivu već uglavnom ugrađene u cijene na tržištima.

“Cjepivo je već uračunato u cijene. Prije nekoliko mjeseci nitko nije znao koliko će štete koronavirus nanijeti svjetskom gospodarstvu, ni kako će proći predsjednički izbori u SAD-u. Sada su ta dva izvora nesigurnosti uklonjena s tržišta”, kaže Michael Frazis, portfelj menadžer u tvrtki Frazis Capital Partners, koji očekuje usporavanje rasta tržišta u idućem razdoblju.

Posljednjih mjesec dana, od kada su zaredale pozitivne vijesti o cjepivu protiv koronvirusa, cijene dionica na svjetskim burzama gotovo neprestano rastu jer ulagači očekuju da će se s primjenom cjepiva gospodarska aktivnost normalizirati, a najveća svjetska gospodarstva brzo oporaviti od koronakrize.

Uz to, središnje banke širom svijeta popustile su monetarnu politiku, pa su tržišta preplavljena svježim novcem koji uglavnom ide na tržišta dionica, s obzirom na rekordno niske kamatne stope u svijetu.

Podršku tržištima pruža i nada ulagača u dodatne fiskalne poticaje u američkom gospodarstvu, o čemu pregovaraju zastupnici u Kongresu.

Komentari