Azijske burze porasle, prate jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu

Pixabay

Na većini azijskih burzi cijene su dionica u četvrtak porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, jer tržišta podržava uvjerenje ulagača da će američki Kongres do kraja tjedna prihvatiti nove poticajne fiskalne mjere.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto i dosegnuo novu najvišu razinu u posljednjih šest i pol mjeseci.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 0,6 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Hong Kongu skliznule između 0,4 i 1,6 posto. U Singapuru, Australiji i Južnoj Koreji porasle su, pak, između 0,2 i 1,1 posto.

Azijske burze prate jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, nakon boljih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih rezultata nekoliko kompanija, među ostalim, Walt Disneya.



Od 384 kompanije iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih 83 posto nadmašilo je očekivanja analitičara.

Doduše, očekivanja su niska, no rezultati su ipak znatno bolji nego što su se ulagači plašili.

Podršku tržištu pruža i nada da će demokratski i republikanski zastupnici u Kongresu ovih dana usuglasiti nove poticajne mjere, vrijedne oko 1.000 milijardi dolara.

Petak se smatra zadnjim rokom za postizanje dogovora, s obzirom da neke od sadašnjih mjera za pomoć nezaposlenima ističu.

A da su nove poticajne mjere nužne, pokazali su jučer objavljeni podaci s američkog tržišta rada.

Agencija za zapošljavanje ADP izvijestila je da je u privatnom sektoru u srpnju broj zaposlenih porastao za samo 167.000, dok su analitičari u anketi Reutersa očekivali milijun novozaposlenih. Mjesec dana prije broj zaposlenih skočio je za 4,3 milijuna.

„Jasno je da oporavak globalnog gospodarstva neće biti V-oblika, no tržišta su gotovo sasvim usmjerena na pomoć koju pružaju fiskalne i monetarne vlasti, i to premda će novi paket poticajnih mjera u SAD-u biti manji od prethodnoga”, kaže Rob Carnell, direktor istraživanja u ING-u.

Iz američke središnje banke posljednjih dana poručuju da su potrebne snažne mjere, možda i veće nego što se prije mislilo, s obzirom da oporavak nije baš u velikom zamahu.

„Kako nema apokaliptičnih vijesti, možemo očekivati daljnji rast tržišta jer središnje banke tiskaju i tiskaju novac, a taj novac jednostavno mora nekuda ići”, kaže Carnell.

Zahvaljujući tome, jučer je Nasdaq indeks dosegnuo novu rekordnu razinu, dok je S&P 500 od svoje rekordne razine, dosegnute krajem veljače, udaljen samo oko 2 posto.

Zbog toga ulagači ignoriraju daljnji rast broja zaraženih od koronavirusa u SAD-u, premda to neke savezne države navodi na usporavanje procesa ponovnog pokretanja gospodarskih aktivnosti, što vodi i u sporiji oporavak gospodarstva od koronakrize.

Komentari