Lokalno osoblje koje je pomagalo Bundeswehru ima problema s dolaženjem do zaštite u Njemačkoj

photo:MORH

Ugroženo lokalno osoblje, koje je radilo za Bundeswehr i druge njemačke organizacije u Afganistanu, mora prevladati velike prepreke da bi došlo u Njemačku. Poznavatelji situacije traže promjenu kursa.

Već poznata tema

Bundestag je prošle srijede raspravljao pola sata o toj temi i rezultat je bio jasan: zahtjev stranke Zeleni za lakši prihvat lokalnog osoblja koje je radilo za Bundeswehr ili druge njemačke organizacije u Afganistanu je odbijen.

Neće biti grupne procedure za velikodušan prijem lokalnog osoblja, niti se članovima obitelji treba izdavati ulazna viza. Zastupnički klubovi vladajuće koalicije Unije CDU/ CSU i Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) kao i desno populistička AfD-a odbili su zahtjev Zelenih,stranka Ljevica glasala je za dok su njemački liberali (FDP) bili suzdržani.

Tako i dalje važi uredba donesena sredinom lipnja. Ona predviđa da svo lokalno osoblje, koje je radilo za Bundeswehr i njemačke organizacije od 2013. godine može doći u Njemačku.



Ovo pravilo predstavlja poboljšanje u odnosu na prethodno, po kojem su u Njemačku mogli doći samo oni Afganistanci koji su posljednje dvije godine radili za Bundeswehr i druge njemačke institucije ili organizacije. “Dvogodišnji rok je oboren”, rekao je Seehofer nakon konzultacija sa saveznim i pokrajinskim ministrima unutarnjih poslova u Rustu, Baden-Württemberg.

Problemi

Međutim, preduvjet za ispitivanje molbe za prihvat u Njemačku je da dotične osobe predaju nadređenima takozvani „izvještaj o prijetnji”. U njemu pojašnjavaju opasnosti u koje ih je doveo njihov rad. Međutim, prijave o prijetnjama provjeravaju se samo ako dotična osoba nije izašla iz ugovora više od dvije godine. Lokalno osoblje koje je radilo za firme koje su bile pod ugovorom s Bundeswehrom nisu uzete u obzir, ono je prepušteno sebi.

Pored toga, nejasno je gdje pogođeni uopće mogu podnijeti ove prijave. Savezna vlada je već u travnju obećala odgovarajuće urede u Mazar-i-Sharifu i Kabulu. Ali, oni još ne postoje, rekla je zastupnica zelenih u Bundestagu Luise Amtsberg u svom pojašnjenju upita koji su Zeleni podnijeli Bundestagu.

Također je istaknula da je lokalno osoblje moralo samostalno organizirati odlazak iz Afganistana. To se u odvija preko Pakistana no i ovaj put je sve nesigurniji. Oni, koji žele napustiti zemlju, moraju sami organizirati rezervaciju i snositi troškove leta.

Značaj lokalnog osoblja

Lokalno osoblje esencijalno je i neophodno za misije u inozemstvu, kaže političar Zelenih Winfried Nachtwei, član njemačkog Bundestaga od 1994. do 2009. i član Odbora za obranu, koji se bavio Afganistanom i nakon što je prestao biti član njemačkog parlamenta.

Zajedno sa stručnjakom za Afganistan Thomasom Ruttigom i drugima, on je sredinom svibnja objavio otvoreno pismo u kojem poziva da se lokalno afganistansko osoblje dovede na sigurno u Njemačku.

“U Afganistanu su neki od njih, zajedno s vojnicima Bundeswehra, bili upleteni u sukobe”, rekao je Nachtwei. “Tamo su riskirali živote. Vojnici su ih doživljavali kao pouzdane partnere. Sada je važno pokazati pouzdanost i u suprotnom smjeru”, piše Deustche welle.

Komentari