Johnson: Dogovor s EU moguć sljedeći mjesec

Twitter

Britanski premijer Boris Johnson rekao je u ponedjeljak kako vjeruje da je moguće postići dogovor o odnosu Britanije i EU-a nakon Brexita do kraja srpnja.

“Ne vidimo razlog zbog kojeg to ne bi bilo napravljeno u srpnju”, rekao je u televizijskom intervjuu nakon videokonferencije s čelnicima europskih institucija.

Na videokonferenciji su uz Johnsona sudjelovali predsjednica Komisije Ursula von der Leyen, predsjednik Europskog Vijeća Charles Michel i Parlamenta Davida Sassoli.

Složili su se da je potrebno intenzivirati pregovore o budućim odnosima u srpnju kako bi se stvorili uvjeti za sporazum i njegovu ratifikaciju do kraja godine.



Johnson je rekao kako ne misli da je situacija daleko od dogovora ali je naglasio da je sada potrebno malo dinamike i energije u pregovorima.

Ne planira da se pregovori oduže do jeseni ili zime, kazao je, “kao što bi možda u Bruxellesu željeli”.

Obje strane složile se da je potreban novi zamah u pregovorima

U zajedničkoj izjavi Londona i EU-a kaže se da su se “strane složile da je potreban novi zamah u pregovorima. Podržale su planove koje su glavni pregovarači dogovorili o intenziviranju razgovora u srpnju i stvaranju najpovoljnijih uvjeta za zaključivanje i ratifikaciju sporazuma prije konca 2020. godine”.

Dvije strane su razmijenile mišljenje o dosadašnja četiri kruga pregovora o budućim odnosima na kojima nije postignut znatniji napredak. U zajedničkoj izjavi se kaže da je primljena na znanje odluka Velike Britanije da neće tražiti produljenje prijelaznog razdoblja koje traje do kraja ove godine.

Ističu da će vrijedno raditi na uspostavi odnosa

U zajedničkoj izjavi obje strane ističu svoju namjeru da će “vrijedno raditi na uspostavi odnosa, koji će biti na korist građana EU-a i Ujedinjene Kraljevine te potvrđuju odlučnost da na vrijeme i u potpunosti provedu sporazum o razdruživanju”.

Ujedinjena Kraljevina napustila je EU 31. siječnja, a prema ugovoru o razdruživanju, prijelazno razdoblje traje do kraja ove godine. Za vrijeme prijelaznog razdoblja Velika Britanija poštuje sva pravila EU-a kao da je članica, jedino što ne može sudjelovati u donošenju odluka.

Ako se želi izbjeći nagli prekid odnosa stvaranih tijekom 47 godina britanskog članstva u EU-u, potrebno je postići dogovor o budućim odnosima barem tri do četiri mjeseca prije kraja godine kako bi se ostavilo dovoljno vremena za njegovu ratifikaciju.

Komentari