Francuski premijer: Neće biti prednosti kod pristupa cjepivu protiv covida

Flickr, Jacques Paquier

Francuski premijer Edouard Phillipe rekao je u četvrtak da je dobio jamstva da neće biti određenih zemljama koje bi dobile prednost kod pristupa cjepivu protiv covida, kao što je u srijedu dao naslutiti čelnik francuske farmaceutske tvrtke Sanofi.

Philippe je rekao da je od Sanofija dobio “sva potrebna jamstva” o dostupnosti cjepiva u Francuskoj kada bude proizvedeno.

“Kao što je (francuski predsjednik) Emmanuel Macron rekao, cjepivo protiv covida-19 mora biti javno dobro”, tvitao je Philippe. “Nema pregovora o ravnopravnom pristupu cjepivu za sve”.

Francuska farmaceutska tvrtka Sanofi rekla je u srijedu da će dati prednost SAD-u kada se pronađe cjepivo protiv covida jer ta zemlja kroz partnerstvo dijeli rizik u istraživanjima.



Direktor Sanofija Paul Hudson za agenciju Bloomberg rekao je da američka vlada “ima pravo na najveće prednarudžbe” jer preuzima rizik u istraživanju cjepiva, uz taj farmaceutski div.

Hudson je rekao da će SAD prvi dobiti cjepivo jer su “uložili kako bi pokušali zaštititi stanovništvo”. Imat će prednost od nekoliko dana ili nekoliko tjedana pred drugima, pojasnio je.

Francuska tvrtka Sanofi će Amerikancima prvima dati cjepivo protiv koronavirusa

Kompanija je u četvrtak pokušala popraviti štetu nakon brojnih kritika pa je predsjednik Sanofija za Francusku Olivier Bogillot rekao za televiziju BFMTV da će Europljani dobiti cjepivo jednako brzo kao i Amerikanci “ako Europljani budu radili brzo koliko i Amerikanci” u potpori istraživanju.

Francuski ministar zdravstva Olivier Veran rekao je u četvrtak da je razgovarao s Hudsonom i da je “umiren” nakon razgovora.

“Vjerujem, koliko sam razumio, da je to bila nespretna rečenica i možda izvučena iz konteksta, i prilično sam umiren nakon razgovora”, rekao je Veran na C News television.

Europska komisija u četvrtak je rekla da pristup cjepivu protiv koronavirusa treba biti pravedan i univerzalan.

“Cjepivo protiv covida-19 treba biti javnozdravstveno dobro i pristup mu mora biti pravedan i univerzalan”, rekao je glasnogovornik EK Stefan de Keersmaecker.

Komentari