EU: Obeshrabriti putovanja koja nisu nužna u UK, a ona koja su ključna olakšati

putovanja

Europska komisija u utorak je pozvala zemlje članice da u međusobnoj koordinaciji donose mjere za suzbijanje širenja novog soja koronavirusa iz Velike Britanije obeshrabrivanjem putovanja koja nisu nužna i olakšavanjem onih koja su neophodna.

S jedne strane, važno je brzo donijeti privremene mjere kako bi se ograničilo širenje novog soja virusa, s obzirom na povećani broj oboljelih u nekim dijelovima Engleske i odvraćati od putovanja koja nisu nužna, a s druge strane olakšati prelazak putnicima u tranzitu i onima čiji je rad neophodan.

Treba odustati od zabrane prometovanja vlakova i zrakoplova budući da treba osigurati mogućnost za nužna putovanja i izbjeći nestašice pojedenih roba, navodi Komisija.

“S obzirom na trenutačnu nesigurnost, zemlje članice iz opreza trebaju poduzeti koordiniranu akciju kako bi obeshrabrile putovanja koja nisu nužna između EU-a i Ujedinjene Kraljevine. Istodobno, ne bi trebalo uvoditi opću zabranu koja bi spriječila tisuće građana EU-a i UK-a da se vrate svojim domovima”, izjavio je povjerenik za pravosuđe Didier Reynders.



Do kraja ove godine, to jest do isteka prijelaznog razdoblja tijekom kojeg se Velika Britanija zapravo ponaša kao članica samo bez prava glasa, za nju vrijede ista pravila koja kažu da zemlje članice ne mogu zabranjivati ulazak državljanima drugih država članica.

Nakon isteka prijelaznog razdoblja, od 1. siječnja, Velika Britanija će u punom smislu za EU biti treća zemlja za koje vrijedi privremena zabrana svih ulazaka koja nisu neophodna.

Da bi se to promijenilo potrebna je nova odluka Vijeća EU-a, kako bi se Veliku Britaniju skinulo s popisa zemalja iz kojih putovanja koja nisu nužna nisu moguća.

Vijeće redovito ažurira taj popis sukladno epidemiološkoj situaciji u svakoj zemlji.

Komisija preporučuje da građani EU-a i Velike Britanije koji putuju u svoje zemlje ili u zemlje u kojima imaju prebivalište trebaju biti izuzeti od privremenih ograničenja kretanja pod uvjetom da se testiraju ili idu u karantenu.

Putnici koji obavljaju važne djelatnosti, poput medicinskog osoblja, trebaju imati negativan PCR ili brzi antegenski test 72 sata prije putovanja, ali od njih ne treba tražiti odlazak u karantenu.

Transportni radnici trebaju biti izuzeti od svih zabrana na granicama, uključujući testiranje i karantenu, kada granicu prelaze brodom, vozilom ili zrakoplovom.

Ako u pojedinim konkretnim situacijama neke zemlje sljedećih dana uvedu obvezu brzih antigenskih testova za transportne radnike, to treba napraviti na način da ne dođe do prekida prometa, preporučuje Komisija.

Za građane EU-a koji su već dugo vremena stanovnici Velike Britanije i obratno za britanske građane s prebivalištem u Uniji, ne bi trebalo uvoditi zabrane putovanja bez obzira na svrhu tih putovanja, preporučuje Komisija.

Komentari