Samo nada održava dolar jakim, čeka se dogovor s Kinom

Na svjetskim valutnim tržištima dolar je prošloga tjedna ojačao prema košarici valuta jer su ulagači, zahvaljujući napretku u trgovinskim pregovorima između SAD-a i Kine, bili skloniji rizičnijim investicijama.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je prošloga tjedna 1,1 posto, na 98,36 bodova, najvišu razinu u tri tjedna.

Dolar ojačao prema svim valutama

Pritom je tečaj eura prema dolaru skliznuo 1,3 posto, na 1,1015 dolara.

Dolar je ojačao i u odnosu na japansku valutu, za 1 posto, pa je njegova cijena dosegnula 109,25 jena.



Nakon što je prethodnoga tjedna dolar bio pod pritiskom zbog smanjenja kamatnih stopa američke središnje banke, prošloga se tjedna američka valuta oporavila, što se zahvaljuje napretku u trgovinskim pregovorima između SAD-a i Kine.

U četvrtak su i američki i kineski dužnosnici kazali da je postignut napredak u pregovorima, pri čemu je Peking poručio da je dogovoreno postupno uklanjanje carina koje su te dvije zemlje jedna drugoj nametnule u posljednjih godinu dana.

Kina i SAD moraju istovremeno ukloniti neke od postojećih carina kako bi se postigao dogovor o prvoj fazi trgovinskog sporazuma, objavilo je kinesko ministarstvo trgovine.

To je potaknulo nadu ulagača da će uskoro završiti trgovinski rat, koji traje već 16 mjeseci i koji je izazvao usporavanje rasta oba gospodarstva.

Međutim, mediji pišu da je plan Bijele kuće o uklanjanju carina suočen s unutarnjim protivljenjem i da konačna odluka nije donijeta.

Trump nije pristao na uklanjanje carina

U petak je predsjednik SAD-a Donald Trump kazao da nije pristao na uklanjanje carina na uvoz kineskih proizvoda.

Stoga i dalje nije poznato kada će se održati sastanak između predsjednika SAD-a i Kine Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, na kojemu bi se trebao potpisati parcijalni trgovinski sporazum, a ne zna se ni što bi sve točno sadržavao taj sporazum.

U poboljšanom ozračju prema rizičnim ulaganjima na gubitku je bio japanski jen, valuta-utočište u koju investitori rado sklanjaju kapital kad nastupe neizvjesna vremena na gospodarskom i političkom planu.

Zbog toga je tečaj jena prema dolaru skliznuo blizu najnižih razina u pet mjeseci.

Raspoloženje će, smatraju analitičari, vjerojatno ostati povoljno za dolar, dionice i ostalu rizičnu imovinu budući da deeskalacija američko-kineskog trgovinskog rata otklanja veliki rizik po izglede za globalno gospodarstvo.

“Kada se činilo da se trgovinski rat zaoštrava investitori su kupovali dolare, kao svojevrsnu valutu-utočište. Sada kada se doima da rat popušta, investitori dolare kupuju jer će američko gospodarstvo imati koristi”, kaže Marshall Gittler, valutni analitičar u ACLS Globalu.

Komentari